belend ten O: Claes van Beveren Claesz. en ten W: Cornelia Willemsdr. weduwe Jan Aertsz. met haar huizing.' Prijs f 1.500. Speciale voorwaarde is dat het water van de voorn. Cuniertgens huizing en plaats zijn loop zal hebben over het verkochte erf. Tussen 1581 en 1587 overlijdt Theeus en blijft zijn weduwe Marritgen Pioenen de bewoner tot 1587. Ze verruilt op 2 mei 1587 haar huis op de Dam voor een huis in de Nieuwstraat. Haar gekozen voogd is dan Henrick Bastiaensz. Bolleman. Koper is dan, voor de prijs van f 2.125 carolus van 40 gr. Vlaams, Willem Allertsz. Sas, schoenmaker met zijn huisvrouw Sophia Ballincxslants. Ter vergelijking: De huisjes erachter op de Verbrande Erven kosten slechts een paar 100 carolus. Speciale voorwaarden: 'Het water komende van het erf van Kuniertgen Henricxdr. zal zijn gang hebben over het verkochte erf en alsdan over het erf van de stoof toekomende Neeltgen Gerritsdr. Indien Kunijere Henricxdr. het erf van de oude brouwerij verder wil optimmeren, zullen haar vensters over dit erf uitslaan volgens de oude waarbrief.' Willem kreeg in 1593 een conflict over de achterstal lige betaling van kustingpenningen. Zijn oude en nieuwe buren hebben toen een verklaring van goed gedrag over hem afgeven. Stegen Op de andere hoek naast 's Herensteeg stond het huis van Jan Aertsz., secretaris Schiedam. Stegen hadden doorgaans geen vaste namen en werden met 's Herensteeg aangeduid. Soms werden ze genoemd naar de magistraat die er woonde. De huidige Prinsensteeg bijvoorbeeld werd genoemd naar de bewoner van het huis Jan Aertsz., secretaris Schiedam, van 1565 tot 1571fen na zijn dood naar zijn weduwe Cornelia Willemsdr., weduwe Jan Aertsz. 1571T tot haar overlijden in 15871"- De 'steeg van weduwe Jan Aertsz'. In 1547 was Jan Aertsz secretaris dezer stede nog wonende in de Korte Kerkstraat. Hun kinderen blijven nog woonachtig op de Dam tot de zoon Willem Jansz. inmiddels burgemeester, zijn zusters uitkoopt en het huis in 1590 met winst verkoopt aan Sijmon Melchiorsz. Veris, bakker voor f 2.200, carolus. Sijmon Veris was gehuwd met Maertgen Pietersdr., erfgenaam van Meijnsgen Henricx Juijstendr., die een zuster was van Quiniertgen Heijndricks Juijst. Een volgende bewoner gaf weer een andere naam aan de steeg: Adriaen Anthonisz. van der Heij keurmeester van de haring, gekocht 1609£ tot overlijdenl625t> 'de steeg van Adriaen Thonisz'. Echter soms stond er in de giftboeken gewoon weer naamloos 's herensteeg. Ook het derde blok met 't Huis te Poort op de hoek van de huidige St. Pietersteeg was van voorname bewoners. Daar woonde met name Thielman Oem Daniels, hij was burgemeester en had vele andere functies, zoals schout, tresorier en weesmeester. Hij had dit huis op 15 november 1549 gekocht van Pieter Willemsz van Beveren, burgemeester. Ook na zijn dood in 1598J leefde hij nog lange tijd voort in de benaming 'de Thielman Oem steeg'. Tot zeker 1662, daarna geheten 'de St Pietersteeg'. Taanhuis In 1566 bezit Claes van Beveren op de Dam zuid zijde tegenover zijn woonhuis een taanhuis, 'belend ten W Arent Danckersz. en ten O de Sluis. Strek kende tot op de Haven.' Arent Danckersz. verkoopt dat huis in 1570, kenne lijk niet zijn woning, (zie onder). Taanhuizen zijn onlosmakelijk verbonden met scheepvaart en havens. Schiedam had diverse Taan huizen. De belangrijkste stonden aan of nabij de Taansteeg, ook nu nog Taansteeg geheten. Taan is een uit run (eikenschors) vervaardigde bruingele verfstof met een ontsmettende en bederf werende werking waarmee netten en zeilen worden behandeld. Taanhuizen beschikten over ketels waarin de taan werd vervaardigd. Die ketels konden met aanpassing ook gebruikt worden om azijn te maken, bier te brouwen of moutwijn te stoken. De (veranderende) vraag van de markt bepaalde wat er met de ketels gebeurde. Een taanhuis werd naar de (hoofd-)eigenaar aangeduid. Bijvoorbeeld het Taanhuis van Arent Danckersz. (van Smalevelt) bij de Taansteeg. 68 Scyedam jaargang 43 nr. 2

Scyedam | 2017 | | pagina 32