Hij woonde zelf op de Dam, in het huis genaamd Keijzerijck, thans Dam nr. 4, destijd gelegen aan de Holsteeg (huidige Nieuwe Sluis steeg westzijde) naast de brouwerij van Arent Doesen en Neeltje Cornelisdr. (later de Witte Leeuw geheten). Het taanhuis van Claes van Beveren op de Dam zuid zijde wordt in het jaar 1575 voor het laatst in de gift- boeken genoemd. Claes van Beveren bezit dan ook nog een taanhuis in de Boterstraat. Een andere voorname magistraat is Gerrit jansz. Meulen wonende in de Boterstraat strekkende tot de Anthonie Willemsz. Muijs steeg. Zijn zoon Jan Gerritz. Meulen is in 1582 getrouwd met een (andere) dochter van Claes van Beveren, geheten Maertgen van Beveren. Het echtpaar gaat wonen op de Dam zuidzijde in het (voornoemde) taanhuis. Hij verkoopt dit huis in 1586 aan Cornelis Jansz., pottenbakker (uit de Diefhoeck), die er een potterij vestigt (dan wel zijn pottenbakkerij daarheen heeft verhuisd). De Teerstoof De Teerstoof was rond 1570 in bezit van twee fami lies, die van Willem Willemsz. Swart en van Jan Jansz. Hoeck. Tot de dag van vandaag een begrip en voortle vend in de straatnaam Achter de Teerstoof'. Op 6 augustus 1569 heeft Claes van Beveren verkocht aan Willem Willemsz een (gedeelte van zijn) 'erf achter zijn huis, belend ten N; de Teerstoof en ten Z: Claes van Beveren met huis en erf. Speciale voorwaarde is dat Willem zal moeten lossen het water dat komt van de huizing van Claes van Beveren staande op de Dam, via de goot gelegen op het erf.' Dit is tevens de vroegste vermelding van het huis van Claes van Beveren op de Dam, dat daarbij ook de afwatering over de achterliggende erven regelt. In latere aktes zal waterlozing in de verkoopvoorwaarden worden opgenomen c.q. als erfdienstbaarheid worden herhaald. Het gaat dan om een verval van ruim twee meter voordat het geloosde water in de Schie terecht komt. Ook de aanleg van een trap die uitkomt in de Teerstoof moet het hoogteverschil vanaf de Dam overwinnen. In 1572 overleed Willem Willemsz. Swart en werd Jan Jansz. Hoeck vol-eigenaar. Hijzelf overleed in 1573 en zijn weduwe verkreeg de vol-eigendom. Bekend als 'de Teerstoof van Neeltgen Gerritsdr. weduwe Jan Jansz Houck'. Heeringa schrijft abusievelijk: 'waarbij Jan Jansz. Houck eigenaar wordt van de helft van de teerstoof'. In tegendeel: Hij koopt de andere helft erbij. Achter de Teerstoof, ook wel de steeg van de Stoof, is dan het verlengde van de steeg van (wed) Jan Aertsz. WZ- IA SijHHEaQ! A y» %r v tW tiar vjr-. yZfm wmw© w&r De Gheijn (1598), uitsnede rond de Dam en Sluis. Legenda: 10. de papiermolen 12. Cruys Straete, 13. De Sluyse, 14. Den Dam; het blok naast de Coick van de Sluys op de Dam is drie huizen breed, ter hoogte van cijfer 14 is een poort van Huis te Poort zichtbaar. De huidige Korte Dam was in de giftboeken geheten Cruysstraat, maar soms ook gewoon De Dam. Van Cruysstraat tot voorbij het Marcktvelt is geheten de Boterstraat. Scyedam jaargang 43 nr. 2 69

Scyedam | 2017 | | pagina 33