Aanwinst JefJansen Onlangs ontving het Gemeentearchief Schiedam een archief uit de tijd van het leenstelsel, namelijk dat van de heerlijk heid Pernis. Eerst drie vragen: wat is het leenstelsel, wat is een heerlijkheid en wat heeft Pernis met Schiedam te maken? De eerste vraag: Wat is het leen stelsel? Tegenwoordig kan men een zaak in eigendom hebben of huren dan wel pachten. Vóór de Franse revolutie was er nog een derde vorm waarin de verhouding van de eigenaar tot de houder van een goed was geregeld, het leen. Een leen was een door een leenheer overge dragen houderschap van een goed, waarbij het goed eigendom bleef van de leenheer. Bij de overdracht van het goed moest eenmalig de zogenaamde 'leen hulde' worden betaald en verplichtte de ontvanger, de leenman, zich om de leenheer bij te staan met raad en daad. Oorspronkelijk bestonden deze verplich tingen uit krijgsdienst. Ging de leenman dood, dan werd een nieuwe benoemd die ook weer de leenhulde moest betalen. Verwierf een stad een leen, dan moest een zogeheten 'sterfman' worden aangesteld, die bij zijn benoeming de leenhulde deed. Hiermee werd voorkomen dat de leenheer de leenhulde misliep. Het leenstelsel werd in 1798 afgeschaft. De tweede vraag: Wat is een heer lijkheid? Het leen waar het hier om ging was de heerlijkheid van Pernis. Onder een heerlijkheid werd verstaan het recht op het overheidsgezag en het rechterschap in een bepaald territorium. Simpeler gezegd, het was overheidsgezag in particuliere handen, tegen woordig ondenkbaar. De heerlijke rechten werden bij de Staatsregeling van 1798 afgeschaft, maar bij de Grondwet van 1814 weer gedeeltelijk hersteld. De heerlijkheid in de zin van overheidsgezag in particuliere handen bleef echter afgeschaft en bij de Grondwet van 1848 werden die rechten definitief afgeschaft. Alleen de lege titel bleef nog over en in 1859 werd het ook verboden om de naam van de heerlijkheid aan de geslachtsnaam toe te voegen. Dat hiermee weieens de hand werd gelicht, blijkt uit de naam die burgemeester Van Dijk voerde. Hij plakte, dus in strijd met de wet, de naam 'Van Mathenesse' aan zijn naam, nadat hij de verder lege titel van de heerlijkheid had ontvangen. De derde vraag: Wat heeft Schiedam met Pernis te maken? In 1731 kocht de stad Schiedam van de Staten van Holland de heerlijkheden Pernis, Poortugaal en Hoogvliet. De stad hield deze heerlijkheden sinds dien in leen. Eerder had Schiedam onder meer de heerlijkheden Mathenesse en Nieuwland verworven. Tot de bevoegdheden van de stad Schiedam in die gebieden behoorde onder andere de aanstel- 44 Scyedam jaargang 43 nr. 2

Scyedam | 2017 | | pagina 8