Expositie Vaandels Verhalen' groot succes Bewonersvereniging Kethel-Oost, het Dickenskoor Schiedam en Taekwondo Apuro. Dit zijn slechts drie van de bijna zeventig uiteenlopende Schiedamse verenigingen die zich met een vaandel presenteren tijdens de tentoonstelling Vaandels Verhalen' in het Stedelijk Museum Schiedam. De expositie is een groot succes. De Historische Vereniging Schiedam (HVS) heeft het initiatief voor deze expositie genomen. Tijdens een bezoek aan het depot van het museum in Rijswijk, was Trudy van den Akker - oud-voorzitter van de HVS - onder de indruk van de historische collectie, die weliswaar vakkundig was opgeslagen, maar niet zichtbaar voor het publiek. Daarom stelde zij in 2015 al voor vaandels en bijbehorende topstukken uit de cultuurhistorische collectie te exposeren. Pas na de aanstelling van Deirdre Carasso als directeur van het Stedelijk Museum Schiedam werd haar voorstel omarmd. Samen met Marco Spruit Bleeker maakte Trudy van den Akker een projectplan voor een vaandeltentoon stelling: 'Door een tentoonstelling te organiseren met als thema Vaandels. Het rijke verenigingsleven van Schiedam in woord en beeld wil de HVS dit rijke verenigingsleven van Schiedam onder de aandacht brengen. Niet alleen vlaggen, ook de bijbehorende attributen (zoals de veelal rijkversierde standaard, stok en eindknop) en bijbehorende (zeldzame) vereni gingsstukken worden tentoongesteld. Hiermee wil de HVS Schiedammers informeren over het rijke vereni gingsleven van toen en de relatie met nu leggen', zo staat in hun projectplan uit september 2015. Dit uitgangspunt van de twee HVS-vrijwilligers is door de professionals van het museum vakkundig uitgewerkt. De expositie 'Vaandels Verhalen' heeft het thema verbinding als rode draad. Verenigingen werden uitgenodigd een eigen vaandel te ontwerpen, dat vervolgens in tweevoud is gemaakt. Eén vaandel is bestemd voor de vereniging en één wordt toegevoegd aan de historische collectie van het museum. Op Open Monumentendag, zaterdag 9 september 2017, is er een vaandeloptocht door de binnenstad. Het startpunt is om 14.00 uur bij de Sint Joris Doele en het eindpunt bij het Stedelijk Museum Schiedam. Deze vaandeloptocht is geïnspireerd op de optocht bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898 en verbindt vroeger met nu. Tot en met 24 september zijn de nieuwe vaandels, de historische vaandels én een aantal topstukken vanuit het Schiedamse verenigingsleven nog te zien in het Stedelijk Museum Schiedam •msmmw Scyedai

Scyedam | 2017 | | pagina 21