Het laatste lid van 'Schiedam 45' Kunstenares Cor Joppe Jan van Hees Het zat haar niet mee, ouders met geldzor gen, crisis en oorlog. Maar Cor Joppe had veel talenten: tekenen, schilderen, schrij ven, handwerken. Waar ik in mijn jeugd in Vlaardingen ook kwam, zag ik ze hangen: schilderijen, tekeningen en een aquarel. Bij een oudtante, bij mijn oma en opa, bij mijn vader en moeder, bij tantes en ooms. Nu hangen ze voor een deel bij nichten en neven. Mijn laatste oom, die tot 2015 in Frankeland woonde, had er nog een hangen: een aquarel van Oud-Overschie. Die bezit ik nu: gesigneerd door Cor Joppe uit Schiedam. Blijkbaar was ze vóór de tweede wereld oorlog in onze familie zo geliefd dat regelmatig werk van haar gekocht werd. Vanwaar die belangstelling voor een Schiedamse kunstenares? In de Beeldbank van Schiedam zijn drie werken van haar te vinden, meer is er niet. Er bestaat geen beschrijving van haar leven en dat moet maar eens veranderen: wie was Cor Joppe? Haar ouders Haar vader heette Aren Joppe. Hij was in 1875 geboren in Sommelsdijk als laatste in het gezin van Izaak Joppe, dat uit twaalf kinderen bestond. Na een vierjarige hbs-opleiding trok hij in 1896 naar Rotterdam waar hij kantoorklerk werd. Hij had zich kennelijk gespecialiseerd in de aandelenhandel, werkte in Schiedam en Oud-Beijerland en was in 1901 weer terug in Rotterdam. Uiteindelijk vestigde hij zich in als commissionair in effecten in Pernis. In 1902 trouwde hij in Schiedam met Barendina Cornelia Montfoort. Bijna een jaar later werd in Pernis hun eerste kind Izaak geboren. Wat er precies gebeurd is, is onduidelijk, behalve dat het met de aandelenhandel niet goed ging. Vermoedelijk daar- Gezicht op het Huis te Riviere te Kethel met de Hardersbrug over de Polderwatering waar die uitkomt op de Schie. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 61172. Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 10