Gerard Hoppe. Onder toezicht van Bautz won ze in 1933 een zilveren medaille voor modeltekenen bij de jaarlijkse prijsvraag van de Academie. Een bronzen medaille won ze in dat jaar in de afdeling hand tekenen met een inzending onder motto 'Kris'. In 1934 behaalde ze de nijverheidsakte kostuumtekenen (N XI). Daarvoor had ze in Den Haag stage gelopen voor modetekenen en kostuumgeschiedenis. Vrijwel zeker kwam ze bij de studie voor die laatste akte in contact met Katharina van Heijst (1894) uit Vlaardingen, die sinds 1928 lerares aan de Huis houd- en Industrieschool was voor de vakken fraaie handwerken en lingerie naaien. Zij was het die zorgde dat kunstwerken van Cor Joppe door haar familie gekocht werd. Het collegiale contact leidde er ook toe dat Cor door Katrien gevraagd werd om het door haar geschreven instructieboekje 'De Nuttige Handwerken' te illustreren. Dat boekje werd, uiter aard aangepast en verbeterd, tot in de jaren zestig op scholen gebruikt en uiteraard ook op de Koningin Wilhelmina Kweekschool aan het Haringvliet, waar Van Heijst les gaf. In de tweede helft van de jaren dertig moest Cor om haar inkomen op peil te houden, haar aandacht van freelancewerk verleggen naar meer lesuren op een Huishoud- en Industrieschool in Den Haag, Delft en Rotterdam. Onvermoeid leerde ze ook nog hoeden maken en patroontekenen. Dat alles resulteerde in 1943 in een benoeming als lerares aan de Academie voor Beeldende Kunst, afdeling Mode in Rotterdam. Ria Janse In de oorlog zond zij nog enkele tekeningen in voor het kinderhoekje van het Rotterdamsch Nieuwsblad en de Goudsche Courant en ze adverteerde met tekenlessen: er moest tenslotte geld verdiend worden. Een van haar leerlingen was Ria J. Janse (Schiedam 1921 - 2011), die ze adviseerde om te gaan studeren aan de Academie en dat deed Ria ook na de oorlog. Cor bezocht in het buitenland modevakscholen en rtOfJEvBKlOIS SCHtKOAM Titel: T HOFJE VAN BELOIS SCHIEDAM. Gezicht op de ingang van het Hofje van Belois aan Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 60228. het Spinhuispad. Scyedam jaargang 43 nr. 4 121

Scyedam | 2017 | | pagina 13