gaf cursussen aan coupeurs. In 1954 organiseerde zij op de Academie een modeshow met medewerking van modehuis Modela en kapper John Postmus (Lijn baan) om geld in te zamelen voor het excursiefonds. Na afloop waren er altijd kleren die 'het nichtje van Juffrouw Joppe' mocht uitzoeken. In 1963 werd zij voor enkele uren benoemd aan het Stedelijk Gymnasium in Breda. Twee jaar later werd Pierre Janssen directeur van de Academie in Rotterdam. Het aantal lesuren van Cor verminderde, wat hun verhouding verstoorde. Janssen was tussen 1956 en 1965 directeur van het Stedelijk Museum Schiedam en niet zo gecharmeerd van plaatselijke beeldend kunstenaars. Tussen 1963 en 1972 bereisde zij in de schoolvakanties Zuid-Frankrijk, Griekenland en Joegoslavië om daar steden en het landschap vast te leggen. Haar belangstelling voor Joegoslavië en contacten met Joegoslaven leidden ertoe dat zij werk inzond voor de tentoonstelling van de Joegoslavische Vereniging 'Ziveli' op kasteel 'De Zwaluwenburg' in 't Harde. Overigens wilde zij haar werk het liefst voor 'zichzelf' houden. Ze bleef werken aan de Academie totdat er leukemie bij haar geconstateerd werd. In 1972 werd zij lid van de Schiedamse Kunstenaars Gemeenschap S'45, mogelijk op aanraden van Ria Janse, die in 1952 het eerste vrouwelijke lid van die kunstenaarsgroep was. Janse beëindigde haar lidmaat schap, toen zij in 1960 hoofd werd van de Educatieve Dienst van Museum Boijmans van Beuningen. S'45 De 'Schiedamse Kunstenaars Gemeenschap S'45' werd in 1945 door zeventien Schiedamse kunstenaars opgericht om door exposities geld te verdienen met hun kunstwerken. Dat lukte niet zo goed omdat er weinig expositiemogelijkheden waren en het kunst klimaat er niet was. Het bestuur van de groep bestond in 1945 uit kunstschilder en bedrijfsleider van de Glasfabriek Carel F. Lampe (Rotterdam 1889), Herman J. Seij (1916), tandarts Lens, Jan Bernard (Zwolle 1905) en reclameontwerper Joop Wiegman (1906). S'45 zou tot ongeveer 1986 functioneren. Cor Joppe zou dus best, ook wat haar leeftijd betreft, aan de oprichting meegedaan kunnen hebben, maar zij zou het laatst bijgekomen lid worden. In 1972 expo seerde zij met andere leden van S'45 in Schiedam en Bloemendaal. Cor overleed in februari 1976 en werd begraven bij haar ouders op begraafplaats Beukenhof. Na haar dood was er een kleine expositie van haar werk in het kunstenaarsdorp Orvelte in Drenthe en aan het eind van dat jaar werden enkele tekeningen getoond in de expositie van S'45 leden in de Hal van Stokvis aan het Slaak in Rotterdam. Een jaar na haar dood orga niseerden drie oud-leerlingen, Ankie de Bruyn, Bep Maaskant en Ann van Veen, in samenwerking met haar nicht mr. Ingrid S. Joppe een verkooptentoon stelling ten bate van het KWF en de vereniging 'Tot heil des Volks' in de foyer van het Zoldertheater 'In de Teerstoof'. Bij de opening, die verricht werd door een vertegenwoordiger van de Joegoslavische Ambassade, vertelde Ria Janse over het leven en werk van haar leermeesteres Corrie W. Joppe. In 1977 bezocht ik met mijn ouders en echtgenote deze tentoonstelling, zonder me af te vragen wie Cor Joppe eigenlijk was. 'Gezicht op Overschie' zorgde ervoor dat ik op zoek ging naar wie zij was. Nu weet ik het ongeveer.^ Ria Janse, omstreeks 1980. Bron: familie. 122 Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 14