Een aansporing Eigenlijk moet je een verhaal maar één keer vertellen op één plek en niet steeds weer recyclen. Dat is voor jezelf vermoeiend en de sjeu gaat er maar af. Toch bezondig ik mij één keer aan deze praktijk want het onderwerp is er belangrijk genoeg voor. Ook al zullen veel lezers van dit blad zeggen: "Daar zijn we juist lid voor geworden van de Historische Vereniging Schiedam. Pas nog had ik de eer een praatje te houden bij de doop van een boek over de geschiedenis van Kethel-Oost. Dat is het wijkje koopwoningen langs de Poldervaart tegenover het Prinses Beatrixpark. Veertig jaar geleden trokken daar de eerste bewoners in en dat was gelegen heid genoeg voor een gedenkboek. Het bestuur van de actieve wijkvereniging wierf met succes om sponsors. Bovendien inspireerde het de bewoners om zelf die geschiedenis te schrijven. Het boek is een collectief product van de ingezetenen zelf. In mijn praatje benadrukte ik hoe belangrijk geschied schrijving op de vierkante centimeter is voor begrip van het grote geheel. Juist in een enkele stad, een enkel dorp, een enkele wijk kan zichtbaar worden wat voor impact grote historische thema's hebben op het dage lijks leven van de gewone mensen, op hun normen en waarden, op de manier waarop zij tegen de wereld aankijken en hoe zij met elkaar omgaan. Het collec tieve geheugen van elke buurt is een waardevolle schat en het is de moeite waard om die op te graven. Dat kun je natuurlijk door een ingehuurde schrijver laten doen. Maar is het niet veel beter als de wijkbewo ners zelf op onderzoek uitgaan en de geschiedenis van hun buurt, inclusief die van henzelf, aan het papier toevertrouwen. Zo ontstaat een publicatie die echt de klankkleur van zo'n wijk heeft. Bovendien draagt het hele proces van de totstandkoming bij tot een hernieuwde bewustwording van de waardevolle zaken én wellicht de knelpunten waarmee men moet leven. Dat schept een band. Dat blijft allemaal niet beperkt tot de kring van medewerkers aan zo'n wijkgeschiede- nisboek. Om de ontwikkelingen in beeld te brengen zullen zij buurtgenoten moeten interviewen, overal gaan speuren naar papieren bronnen zoals foto's en notulen. Zo wordt de totstandkoming van zo'n boek een echt wijkgebeuren. Hoe belangrijk dat was, bleek tijdens de presentatie van het boek over Kethel-Oost. Die vond plaats in de open lucht waar enkele afdakken waren geplaatst. En dat terwijl de eerste herfstregens zich duchtig lieten gelden. Toch was de hele buurt uitgelopen om het evenement mee te maken. Dat duidde op een grote betrokkenheid. Anders hadden niet zovelen de elementen getrotseerd. Het zou mooi zijn als andere wijken in Schiedam ook hun eigen geschiedschrijving gingen verzorgen. Er is altijd wel een excuus om te besluiten tot de productie van een mooi boek. De wijkvereniging Kethel-Oost wil vast wel uitleggen hoe je dat allemaal gefinancierd krijgt en wat de valkuilen zijn waar je voorzichtig omheen moet lopen. Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Mede-organisator Nacht van de Geschiedenis Scyedam jaargang 43 nr. 4 123

Scyedam | 2017 | | pagina 15