De Schiedamse Marten en Oopjen Aanwinst In de 'Nacht van de Geschiedenis', op zaterdag 21 oktober, vond in het Ste delijk Museum Schiedam de overhandi ging plaats van twee achttiende-eeuwse portretten uit de collectie van MeesPier- son, onderdeel van de ABNAMRO-Groep. Deze bank had de portretten sinds 1988 in haar bezit, in welk jaar ze uit een par ticuliere verzameling werden verworven. De bank schonk de portretten aan het Ste delijk Museum Schiedam. Directeur Deir- dre Carasso sprak van 'de Schiedamse Mar ten en Oopjen'. Wie zijn de geportretteerden en wie is de schilder? Afgebeeld zijn mr. Philippus Theodorus van Cloon en zijn vrouw Anna Catharina Löve. Van Cloon werd geboren in Batavia in Nederlands-Indië in 1732. Hij was verwant was aan de toenmalige Gouverneur- Generaal van Nederlands-Indië Theodorus van Cloon. Diens vader, Philip Jacob van Cloon, geboren in Amsterdam, verkreeg in 1723 groot-burgerrecht in Schiedam. Dit betekende dat hij deel kon nemen aan de stedelijke bestuurlijke instellingen, waarvan vroedschap het belangrijkste en het burgemeester schap het aanzienlijkste ambt was. Vroedschap (te vergelijken met de gemeenteraad) was men voor het leven, burgemeester was men telkens maar één jaar, maar de benoeming kon gecontinueerd worden. Er waren overigens drie burgemeesteren tegelijker tijd, die het dagelijks bestuur van de stad uitoefenden. Vroedschap Philippus Theodorus van Cloon liet zich na zijn komst naar Nederland in 1731 inschrijven aan de universiteit van Leiden voor de studie rechten. In 1752 trouwde hij te Nieuwveen in met Anna Catha rina Löve, die in 1728 in dat dorp was geboren. In 1755 vestigden Van Cloon en zijn echtgenote zich in Jef Jansen en Caroline Nieuwendijk Schiedam, waar hij het groot-burgerrecht verkreeg. Ook hij was dus benoembaar in bestuurlijke func ties. Net als zijn voorzaat werd hij benoemd als lid van de vroedschap, en wel in 1769. Hij werd vervol gens verschillende malen benoemd als schepen (lid van de stedelijke rechtbank), armbezorger uit de vroedschap, fabriekmeester en thesaurier. In mei 1786 tenslotte volgde de kroon op zijn bestuurlijke leven, toen hij door de stadhouder als burgemeester werd benoemd. In 1787 werd deze benoeming voor een jaar gecontinueerd, maar Van Cloon zou zijn termijn niet voltooien. In oktober van dat jaar name lijk overleed hij, na een ziekte van zeven maanden. Schilder Inl778 lieten beide echtelieden zich portretteren door de Haagse schilder Pierre Frédéric de la Croix. Deze De la Croix was geboren in 1709 in Frankrijk en is waarschijnlijk op jonge leeftijd naar Nederland verhuisd. Hij werd in 1753 in Den Haag aange nomen als lid van de kunstenaarssociëteit Pictura en was als schilder en als pastellist autodidact. Opmer kelijk overigens dat hij doofstom was. Hij was een gevierd een portrettist en heeft veel leden van het patriciaat geportretteerd, de meeste in pastel. Dit zal bepaald zijn door de opdrachtgevers, want een pastelportret was sneller gemaakt en dus goedkoper dan een in olieverf. De Van Cloons lieten zich in olieverf portretteren. De website van het Rijksbureau voor Kunsthistori sche Documentatie telt alleen al 355 portretten van De la Croix. In Schiedam heeft hij onder andere leden van de families Den Beer, Pichot en Pielat van Bulderen geportretteerd en hij is ook de maker van het groepsportret van de regenten van het Blauw huis, van oudsher in de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam. Enkele jaren geleden kon dit 124 Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 16