De Walvisch museummolen en winkel ineen Molen de Walvisch wordt omgetoverd tot museummolen. Februari 2018 staat de opening gepland, s De museummolen van het Nationaal Jenevermu seum Schiedam is nu gevestigd in Molen De Nieuwe Palmboom. En Stichting De Schiedamse Molens runt de huidige molenwinkel in De Walvisch. Daar wordt meel verkocht dat lokaal wordt gemalen. De molenwinkel blijft bestaan en maakt straks geïntegreerd onderdeel uit van het nieuwe concept 'museummolen'. Het combineren van de twee gebruiksfuncties komt voort uit een samenwerking tussen het Nationaal Jenevermuseum Schiedam en Stichting De Schiedamse Molens. Gunstige ligging Belangrijkste reden om de museumfunctie te verplaatsen naar Molen De Walvisch is de gunstige ligging. De molen staat namelijk letterlijk aan de overkant van het Jenevermuseum. Voor het publiek wordt het in de toekomst makkelijker om een bezoek te brengen aan beide locaties. De opstapplaats van de Fluisterboot verhuist mee naar het Museumkwartier. Het Rotterdamse architectenbureau HP architecten en de belevingsarchitecten van Tinker Imagineers zijn verantwoordelijk voor het ontwerp van de nieuwe museummolen. Door het creëren van ruimte en een klassieke inrichting wordt de specifieke vorm en sfeer van het gebouw benadrukt. Dat wordt daar door echt onderdeel van de belevenis. Van binnen en van buiten De museumwinkel en molenwinkel bevinden zich op de begane grond. Daar vindt ook de verkoop plaats van tickets voor de museummolen, het Jene vermuseum, de fluisterboot en combinatietickets. Daarnaast kun je er terecht voor koffie met gebak, eventueel op het terras aan het water. Dit deel van de molen is gratis toegankelijk. Via de museum- en molenwinkel in de entree kom je bij de panoramazolder. Hier verbeeldt een audio- visuele presentatie, met een bewegende projectie van 360 graden, de geschiedenis van de Schiedamse molens. Op de volgende zolder leer je alles over de werking van de Schiedamse brandersmolens en het leven van de molenaar. Uiteindelijk bereik je op de hoogste zolders de werkruimtes van de molenaar. En niet te vergeten: het gaande werk van houten assen en tandwielen. Zo is het verhaal compleet! Het exterieur van De Walvisch blijft uiteraard onge wijzigd. De molen wordt wel voorzien van nieuw schilderwerk. En de beheerder heeft subsidie aange vraagd voor renovatie van het metselwerk. Inzamelingsactie Begin april 2017 is een inzamelingsactie gestart ten behoeve van het realiseren van een museumzaal over de werking van de molen en de molenaar. Particu lieren kunnen hieraan een financiële bijdrage leveren. Als dank voor hun bijdrage ontvangen ze een uniek cadeau. Daarnaast worden bedrijven gevraagd de verbouwing te sponsoren. Ook daar staat uiteraard een passende tegenprestatie tegenover. De verbouwing is in juli gestart. De feestelijke opening van Museummolen De Walvisch is gepland voor half februari 2018.^ Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 21