Tijdlijn Info Foto's Vind-ik-leuks Meer De redactie van de Scyedam werkt nauw samen met de makers van de Facebookpagina Je bent een Schiedammer als. Sinds 2013 worden elke dag oude foto's van Schiedam geplaatst op deze pagina. In de week voordat een nieuwe Scyedam verschijnt, zijn dit foto's van een bepaald thema. Vervolgens staat dan in het blad een artikel met de historische duiding van deze foto's. In deze aflevering gaat het over Kethel. JefJansen ...je van Kethel houdt, al hielden lang niet alle Kethellappers van Schiedam. Logisch natuurlijk als je bedenkt dat Kethel véél ouder is dan Schiedam en ook veel groter was qua oppervlakte. Het gebied werd al bewoond in de Romeinse tijd en, als een van de weinige uitzonderingen in Zuid- Holland, bleef het ook bewoond na die tijd. Het had een grote bekendheid tot ver in de omtrek omdat daar een heiligdom stond. Het Germaanse woord voor heiligdom is Harga, de naam die we nog steeds kennen van de Hargahoeve, de Hargalaan en Sport park Harga. Het was een vóór-christelijk heiligdom, dus we weten niet welke ritus er werd toegepast. Na de komst van Sint Willibrord, de heilige die het christendom naar onze contreien bracht, werd het heiligdom omgevormd tot een kapel, die een filiaal was van de door Willibrord gestichte kerk in Vlaar- dingen. We weten niet precies waar deze kapel stond, maar hij stond in ieder geval een stuk zuidelijker dan de huidige Dorpskerk. De stormvloeden in de twaalfde eeuw vaagden het dorp en de kapel weg. Na de ontginningen onder leiding van de abt van Egmond (we kennen nog steeds de Oost-Abtspolder, de West-Abtspolder en de Abtspolderbrug), werd op een terp de huidige Dorpskerk gebouwd. Dit was in het tweede kwart van de dertiende eeuw, ook weer ver voordat de kerk van Schiedam werd gesticht, in 1262. Kethel was toen al een zelfstandige parochie. Omstreeks 1400 werd de kerk uitgebreid met een noorderzijbeuk en een dubbele apsis in het oosten. De kerk heeft maar liefst tweemaal te lijden gehad van het oorlogsgeweld. De eerste maal was dat tijdens de laatste fase van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, in 1489. Het dorp was het strijdtoneel van de gevechten en brandde voor een groot deel af. Nog rampzaliger voor de kerk was de Tachtigjarige Oorlog. In of omtrent 1572 brandde de kerk groten deels af. Wat nog bleef staan was het koor van de kerk (op de plek van de huidige begraafplaats), dat provisorisch werd verbouwd tot een noodkerk. Pas in 1630 kon de kerk worden herbouwd, waarna het koor werd afgebroken. Dit was ook niet meer nodig. Immers, in de katholieke periode richtte de priester zich in het koor naar het oosten, daar waar het licht opkomt. Na de reformatie werd de kerk een 'huis voor het Woord'. De Bijbel was nu het hoogste gezag en de gelovigen richtten hun aandacht niet meer op het oosten maar op de kansel, waar de dominee het woord verkondigde. Aan de zuidzijde van de kerk, tegen de toren aan, stond de consistoriekamer, zoals we op beide foto's kunnen zien. In 1929 ging men over tot de 'restau ratie' van de kerk. Daarbij werden enkele drastische ingrepen gedaan. De consistoriekamer verdween en aan de noordzijde van de toren verscheen een nieuwe consistoriekamer, op de plek waar eens het 132 Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 24