Tot Heil der Maatschappij Leven en werk van dr. C.J. Vaillant (1818-1914) Herman Noordegraaf 'Waar men met ijver werkzaam is tot Heil der Maatschappij, daar bloeien welvaart en geluk, daar vliedt de bedelarij.' Dit motto van de Sociëteit der Geneeskunde was ook de lijfspreuk van een van de meest ijverige leden, de arts C.J. Vaillant. Wie was deze Vaillant en wat deed hij allemaal? Christiaan Joannes Vaillant werd op 19 oktober 1818 in Maassluis geboren als zoon van een arts die daar naast politiek actief was als lid van Provinciale Staten. Vanaf 1837 studeerde Vailllant medicijnen in Leiden. Op 17 mei 1842 verdedigde hij zijn zoals toen nog gebruikelijk in het Latijn geschreven proefschrift De Febrius Intermentibus en de daaraan toegevoegde elf stellingen. De 24-jarige doctor ging niet direct als arts werken. Om zich verder te bekwamen, liep hij nog een jaar stage bij vooraanstaande medici in Parijs. In 1843 benoemde de vroedschap van Schiedam Vaillant tot stadsarts. Hij woonde korte tijd op de Lange Haven in bij de familie Pigeaud in een pand naast Roelants, vlak bij de hoek bij de Korte Haven. Hij trouwde op 18 oktober 1843 met Neeltje Helena Villerius en betrok toen het grote pand met achter huis aan de Nieuwstraat 26. Daarachter was een grote tuin met ook nog een stal. Vaillant beschikte over een rijtuig met paard. Hij is hier blijven wonen tot zijn overlijden in 1914, dus zeventig jaar. Zijn vrouw overleed in 1845, nog geen 27 jaar oud. In 1847 Dr. Chrlstiaan Joannes Vaillant. 134 Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 26