hertrouwde Vaillant met Maria Elisabeth Loopuyt. Dit huwelijk laat Vaillants positie in de Schiedamse samenleving zien. Deze familie behoorde namelijk tot de vooraanstaande families in het toenmalige Schiedam. De Loopuyts waren onder meer brander en bankier. Ook zijn tweede vrouw overleed betrek kelijk jong, in 1860, 36 jaar oud. Uit deze huwelijken werden negen kinderen geboren, zes meisjes en drie jongens. Vaillant is niet meer hertrouwd en is dus het grootste deel van zijn leven weduwnaar geweest. Vermeldenswaard is nog dat de (vrijzinnig-)hervormde predikant Fr. HaverSchmidt na zijn intrede in de Hervormde Gemeente in 1864 zijn buurman werd. Hij woonde tot 1877 in het pand Nieuwstraat 28 (nu, na vernummering 26B). Vaillant raakte bevriend met HaverSchmidt en werd zijn arts. Sociaal betrokken arts Vaillant behoorde tot die groep artsen die mede op grond van wat zij in hun praktijk tegenkwamen een sterke sociale betrokkenheid ontwikkelden. In de tijd van Vaillant woonde het grootste deel van de bevolking binnen de stadswallen, samengepropt in slechte en kleine behuizing, levend in armoede en onder barre hygiënische omstandigheden. Deze waren mede debet aan de cholera-epidemie, die in 1866 251 doden vergde. Eind negentiende eeuw was sinds zijn komst de bevolking verdubbeld tot ruim 27.000 inwoners. Als arts kwam Vaillant uiteraard deze omstandigheden tegen. Hij had zijn eigen prak tijk en was als stadsarts ook geneesheer in het gemeen teziekenhuis. Voorts had hij in zijn praktijk de armen die door de hervormde diaconie bedeeld werden. Hij zette zich in voor inentingsprogramma's ter plaatse en was ijveraar voor het aanleggen van de drinkwa terleiding. De rijke branders hielden deze decenni alang tegen omdat zij voor hoge kosten vreesden. In 1886 kon eindelijk met de aanleg begonnen worden. Vaillant vervulde ook bovenlokaal vele functies. Hij behoorde in 1847 tot de oprichters van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, die zich onder andere inzette voor verbetering van de gezondheidszorg en de wetgeving op dat terrein. Als lid en voorzitter van het hoofd bestuur en als bestuurslid van de afdeling Schiedam e.o. was hij daarbij betrokken. Bij zijn vijftigjarig jubileum in 1892 benoemde het hoofdbestuur hem tot permanent adviserend lid. Hij was tot zijn over lijden lid van het bestuur van het ondersteunings fonds, dat collega's of hun weduwen die in armlastige omstandigheden verkeerden, ondersteunde. Deze functie was hem erg dierbaar. Ook was Vaillant lid van de Geneeskundige Raad voor Zuid-Holland en correspondent voor het instituut voor Doofstommen te Rotterdam, en voor de 'Vereeniging tot het verkenen van hulp aan minvermogende Ooglijders voor Zuid-Holland'. Sociaal-liberaal Politiek gesproken was Vaillant sociaal-liberaal. Als zodanig behoorde hij tot de aanhangers van de "Ihorbecke-revolutie', genoemd naar de man die met de Grondwet van 1848 aan de wieg stond van de parlementaire democratie en van andere bestu urlijke en maatschappelijke vernieuwing. Samen met de advocaat en later notaris Karei Arnoldus Francois HaverSchmidt. GAS, Beeldnummer 11274. Foto J. van Diggelen. Scyedam jaargang 43 nr. 4 135

Scyedam | 2017 | | pagina 27