Poortman (1808-1886) behoorde Vaillant tot de drijvende krachten in de liberale kiesvereniging Orde (politieke partijen bestonden toen nog niet). Poortman was een vooraanstaand liberaal politicus. Hij was een invloedrijk Tweede Kamerlid alsook gemeenteraadslid (1837-1859) en van 1851 tot 1859 wethouder. Daarna was hij van 1867 tot zijn over lijden lid van Provinciale Staten. Een van Vaillants dochters trouwde met een zoon van de notaris. Van 1863-1867 was Vaillant lid van de gemeen teraad. Enige malen was hij kandidaat voor de Tweede Kamer, in 1873 en 1875 in het kiesdistrict Delft. Aanvankelijk waren het vooral de conser vatieven, die hij bestreed. Deze moesten weinig hebben van de ideeën van de Thorbecke-liberalen. Zo profileerde Vaillant zich tegenover hen onder meer als man van de volksschool. Later kwamen daar de confessionelen van rooms-katholieke en protestantse zijden bij. Tegenover hun streven naar gelijkstelling van bijzonder onderwijs met openbaar onderwijs kwam Vaillant op voor de neutrale school, die niet aan een bepaald geloof verbonden was. Het onderwijs moest naar zijn mening niet onderges chikt gemaakt worden aan geloof. Verheffing van het volk De sociaal-liberalen en ook Vaillant streefden naar 'verheffing van het volk'. Zij hechtten daarbij veel waarde aan volksonderwijs en —ontwikkeling. Op verzoek van Thorbecke werd Vaillant schoo lopziener in een van de districten in Zuid-Holland. Deze functie was in het begin van de negentiende eeuw in het leven geroepen om toezicht te houden op de uitvoering van de onderwijswetten en op de kwaliteit van het onderwijs. De opziener bezocht de scholen enige malen per jaar en begeleidde de schoolmeesters. Vaillant besteedde nadrukkelijk aandacht aan de positie van het volkskind in het onderwijs. Voorts is hij nog voorzitter geweest van de 'Onderwijzersvereeniging afdeling Schiedam' en van het curatorium van de Latijnse school (het latere gymnasium). De volksontwikkeling kreeg vooral aandacht in de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Deze maatschappij wilde de ontwikkeling van het gewone volk bevorderen door kennisvermeerdering en opvoeding. Ze deed dit door het stichten van scholen, bibliotheken, het verzorgen van uitgaven, de organ isatie van lezingen, het verrichten van sociale zorg en het opzetten van spaarbanken. Vaillant was als bestuurslid en voorzitter actief in het departement (plaatselijke afdeling). Hij was de oprichter van het eerste zangkoor in Schiedam, een voorloper van de muziekschool, was betrokken bij het opzetten van de volksleesinrichting en een cursus in handenar beid. Deze laatste zou meer dan tachtig jaar gegeven worden. Voorts was hij voorzitter van het bestuur van de Vereeniging Musis Sacrum, dat geen onderdeel was van 't Nut, maar in de zaal van de vereniging aan de Lange Haven hield de Maatschappij haar lezingen. Welke positie Vaillant had in 't Nut bleek bij de feestelijke herdenking van het 95-jarig bestaan van het departement op 16 december 1892. Vaillant was toen voorzitter. In de Schiedamsche Courant van 17 december 1892 lezen we dat HaverSchmidt een 'geestige causerie' hield en dat voorzitter Vail lant tot erelid en erevoorzitter werd benoemd. Om een indruk van het gebeuren te geven, waarbij veel getoost werd: 'Met den zilveren departementalen beker in de hand, nam de voorzitter het woord, om een drank uit te brengen op onze aanvallige Koningin, welke door het algemeen aangeheven "Wien Neeerlandsch bloed" gevolgd werd.' Daarop werd Vaillant bedankt voor zijn vele goede werk en kreeg hij het erelidmaatschap en erevoorzit terschap toegekend en een sierlijk diploma. 'Met een dankbetuigenden toost op het departement werd dit huldebetoon onder luid applaus door dr. Vaillant aanvaard.' Volkshuisvesting Verbetering van de woningbouw was een onlosmak elijk onderdeel van het streven van de verbetering van de levensomstandigheden van het volk. Ook op dit terrein was Vaillant actief. Inl854 nam de 136 Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 28