gemeenteraad als eerste in Nederland een veror dening aan op het bouwen en betrekken van nieuwe woningen alsmede op het ontruimen van onges chikte woningen. In datzelfde jaar richtten Vaillant, brander J.B. Nolet en mr. K.A. Poortman (die toen wethouder was) de 'Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden te Schiedam' op. In 1855/1856 realiseerde deze vereni ging een arbeidersbuurt met 58 woningen aan de Buitenhavenweg, (Nieuwsticht). Dit was een van de eerste voorbeelden van sociale woningbouw in Nederland. Enige jaren later werd dit complex met veertig woningen uitgebreid. Weer later liet de vereniging ook ten zuiden van de nieuwe Wester haven in de Gorzen (Hagastraat) woningen bouwen. Naast zijn vele werk bleef Vaillant de ontwik kelingen op het terrein van geneeskunde, biologie en natuurkunde volgen. Hij onderhield contacten met vooraanstaande wetenschappers, die hij ook thuis ontving. Met enige jongere collega's deed hij op zondagmiddag bij hem thuis microscopisch onderzoek. Ook was hij lid en voorzitter van het 'Natuurkundig Gezelschap Physica', dat van 1825 tot 1932 in Schiedam bestaan heeft. Het gezelschap las en besprak handleidingen over de natuurweten schappen, deed natuurkundige proeven en leden hielden vrije voordrachten. Ook van Physica werd Vaillant erelid. Jubileumvieringen Naarmate de ouderdom vorderde, maakte Vaillant jubileumvieringen mee bij verenigingen waarin hij actief was geweest. We noemden al 't Nut. Zijn aanwezigheid werd dan steeds gememoreerd. Daarbij werd vermeld, zeker in de laatste jaren, dat hij het oudste lid was en vaak ook nog de enig levende van de oprichters. Als het om een jubileum van Vaillant zelf ging, dan was zijn promotie op 17 mei 1842 de gebeurtenis die aanleiding gaf tot jubileren. Zo ook in 1892, 1902 en 1912. Volgens het patroon in die dagen onder de burgerij was er dan een commissie die een feestelijke bijeenkomt organiseerde, waren er toespraken, werd er getoost een kreeg de jubilaris een album, beeld of medaille met inscriptie of een portret. In 1892 was HaverSchmidt voorzitter van de commissie. De Schiedamsche Courant van 18 mei 1892 drukte de rede van HaverSchmidt, 'dit kostelijke woord', in haar geheel af. Wij geven een citaat: 'Het zijn uwe patiënten, voor wie gij meer waart dan een bestrijder van hunne krankheden, in wier lijden en zorgen gij deeldet, die (arm en rijk zonder onder scheid) in rouw en vreugde ondervinden mochten, wat het zeggen wil, een geneesheer te hebben die hart voor ons heeft.' In 1902 kreeg Vaillant een portret aangeboden en een album met de namen van 270 vrienden, in 1912 een plaquette en een album. De laatste jaren en het einde Na ruim zestig jaar, in 1904, beëindigde Vaillant zijn praktijk en legde hij zijn functie als gemeen tearts neer. Het gemeentebestuur vond hem onderhand daartoe te oud. Hij hield echter toch Dr. Christiaan Joannes Vaillant, geboren te Maassluis 19.10.1818 en overleden te Schiedam op 27-03-1914. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 11597. Scyedam jaargang 43 nr. 4 137

Scyedam | 2017 | | pagina 29