Boekennieuws UfJïêk wonen in Wonen op dik water. Veertig jaar Kethel-Oost Bewoners van Kethel-Oost hebben hun herinne ringen op papier gezet en gepubliceerd in 'Alledaags uniek. Wonen in Kethel-Oost'. Dit boekje is in november 2017 gepresenteerd ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de wijk. Lange stukken weiland met slootjes ertussen, vanaf de Schiedamseweg tot aan de Poldervaart. Zo zag Kethel-Oost eruit tot februari 1974. Het land behoorde toe aan grondeigenaren, zoals de weduwe Ruigrok en Dirk van der Eijk. "Achter de Koekoek slaan bleef het jarenlang weiland, als er geen koeien of schapen liepen groeide het gras om er te kunnen hooien", herinnert Jan van der Eijk zich. Het land van zijn opa en vader werd onteigend om de bouw van Kethel-Oost mogelijk te maken. Van der Eijk is één van de tientallen bewoners en oud-bewoners die het verhaal van hun wijk vertellen Kethe\-0ost in het boekje Alledaags uniek'. De animo om hieraan een bijdrage te leveren was overigens zo groot dat de eindredactie een keus heeft moeten maken. Het 150 pagina's tellende boek bevat desondanks talloze verhalen en foto's. Opvallend is de trots en verbon denheid die uit de verhalen spreken. In het voor woord constateert burgemeester Lamers niet voor niets dat Kethel-Oost een bijzondere wijk is waar de saamhorigheid onder de bewoners uniek is. Geschiedenis van de wijk Behalve verhalen over de befaamde wijkfeesten, kerstborrels, kwajongensstreken staat er ook een gedegen stuk in over de geschiedenis van de wijk. Publicist Paul Groenendijk schrijft voornamelijk over de architectuur uit de Rotterdamse wederop bouwperiode, maar voor dit jubileumboek verdiept hij zich in Schiedam-Noord. Volgens hem zijn de elementen waaruit de wijk is opgebouwd niet zo uniek en passen deze heel goed in de context van de Nederlandse architectuur en stedenbouw van de jaren zeventig. Zo zijn de eerste woonerven al eind jaren zestig gerealiseerd in Emmen en is het verspringen van de woningblokken in deze periode ook algemeen gebruikelijk. Collectieve tuinen zijn er sinds de jaren twintig. "Het is de combinatie van al deze factoren die onze wijk bijzonder en uniek maakt", aldus Groenendijk. 'Alledaags Uniek. Wonen in Kethel-Oost' is o.a. verkrijgbaar bij Boekhandel Post Scriptum. Verkoopprijs is 17,50. i

Scyedam | 2017 | | pagina 2