van beide putti zijn verschillend. De putto die zijn tranen afdroogt heeft een norse blik en de andere putto heeft een toegewijde blik. De omgekeerde toortsen in hun handen verwijzen naar het uitdoven van het leven. Op de inscriptieplaat zijn de namen vermeld van ambachtsheer Jacob de Brauw (1604-1680), zijn echtgenote Philippota Muys van Holy en hun vier kinderen Martina, Jacob Muys, Katharina en Hugo de Brauw. Jacob de Brauw was heer van Kethel en heeft onder andere de functie van burgemeester van Rotterdam vervuld. Boven de inscriptieplaat zijn familiewapens, loofwerk en een kroon aangebracht. Op het linker wapenschild is een wiel afgebeeld. Dit is het familiewapen van het geslacht De Brauw. Op het rechter wapenschild van het geslacht Muys van Holy zijn zeven merletten en een schildhoek afgebeeld. Linksonder de inscriptieplaat staat de signatuur van de beeldhouwer: 'J:Blommendael Fecit'. Rechtsonder de inscriptieplaats is het monu ment gedateerd: 'Anno 1684'. In het midden onder de inscriptieplaat zijn loofwerk, een doodskop, een zandloper met een slang die in zijn eigen staart bijt en een gebeeldhouwde strik geplaatst. De slang die zijn eigen staart opeet, is een eeuwigheidssymbool. Tekening Het huidige wandgraf vertoont enkele verschillen ten opzichte van een door Willem van der Lely (1698-1772) vervaardigde tekening.2' Het eerste verschil betreft de houding en de gelaatsuitdrukking van de twee putti. Beide putti wekken de indruk dat ze niet door dezelfde beeldhouwer zijn vervaardigd. Vermoedelijk zijn de oorspronkelijke putti op enig moment vervangen en dus niet origineel. Een tweede verschil betreft het rechter familiewapen onder de kroon. Het wapen op de tekening stemt niet helemaal overeen met het wapen op het marmeren monument. Het verschil betreft een object in het midden van het wapenschild, dat op de tekening ontbreekt. Een derde verschil is dat de zandloper op de tekening, een symbool van de kortstondigheid van het leven, vleugels heeft en dat deze vleugels op het marmeren epitaaf ontbreken. De gevleugelde zandloper duidt het vlieden van de tijd aan bij dag (vogelvleugel) en bij nacht (vleermuisvleugel). Waarschijnlijk heeft de beeldhouwer Rombout Verhulst (1624-1698) de gevleugelde zandloper in de Nederlandse grafsculp tuur geïntroduceerd.3' Kwetsbaar Voor zover bekend is het epitaaf in Schiedam het vroegst gedateerde funeraire beeldhouwwerk dat Johannes Blommendael heeft vervaardigd. Een gedocumenteerd wandgraf in Leiden werd namelijk een jaar later, in 1685, vervaardigd. Dit betrof een wandgraf ter nagedachtenis aan James Campbell, de tweede graaf van Loudoun, die op 29 oktober 1684 2) Deze tekening is afgebeeld in: Willem van der Lely, Afbeel dingen van grafmonumenten in Nederlandse kerken, deel 1, fol. 112. Dit boek wordt bewaard in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. «U k.i.k. mi. K.KTLI, Tekening door Willem van der Lely. Bron: auteur 3) Scholten, 1983, p. 56. '42 Scyedam jaargang 43 nr. 4 lACOM Dj ÜK.M'tt k.ini'LL'.,

Scyedam | 2017 | | pagina 34