'Schoonheid van Schiedam mag niet verloren gaan' Ruud Poels, de luis in de pels van afdeling Monumenten Schiedam is nog steeds een ongekende parel. Het is ook de stad van Liduina, een heilige waar je trots op kunt zijn, volgens Ruud Poels. Hij is de man van de histori sche binnenstad. Op zijn 31e was hij de sleutelfiguur in de Schiedamse stadsont wikkeling. Zonder deze gedreven man zou er nu een metrolijn met viaduct dwars door de binnenstad zijn, zou de Havenkerk zijn gesloopt en de Sodafabriek er niet meer zijn. Wanneer Ruud Poels (1944) door de stad loopt, geniet hij buitengewoon. "Dan denk ik: 'hier heb ik aan meegewerkt'." Ruud Poels heeft in de afgelopen jaren zo'n beetje alle functies binnen de Historische Vereniging Schiedam vervuld. Hij zat in de commissies Kroniek, Inventarisatie Gebouwen, Bouwkundig Bezit van Stad Schiedam (BBSS), ereschildjescom- missie, was coördinator van gastheer/gastvrouw, redacteur van het mededelingenblad en jarenlang bestuurslid. De grote verdienste van Ruud Poels is echter dat hij de activiteiten van de vereniging zichtbaar heeft gemaakt. Voor zijn grote betekenis voor de stad kreeg hij in juni 2016 de M.C.M. de Grootspeld uitgereikt door burgemeester Lamers. Eerder, in 2011, was Ruud Poels onderscheiden als lid van de Orde van Oranje-Nassau. "Ik heb geen geld, ik heb ideeën. Ik kan beredeneren waarom het van belang is voor Schiedam om iets te behouden. Achteraf blijkt vaak hoe waardevol panden zijn." Beginnen en volhouden "Je kunt veel zeggen van Ruud, maar hij zit er nooit naast", stelt een bestuurslid gedecideerd vast. Zijn vasthoudendheid is legendarisch. Zelf zegt hij daar over dat hij niet stopt totdat een plan bij het afval is beland. Ergens aan beginnen en dan volhouden, is zijn credo. Sinds 1958 is hij begonnen met een knip- Marianne Ames seldossier over voornamelijk Schiedam en inmiddels staat zijn huis vol met dossiers, vuistdikke inventa risaties van gebouwen in Schiedam. In de tweede klas van het Liduinalyceum ('dat ik daar nou op heb gezeten') schreef de 14-jarige al een opstel over hoe mooi Schiedam was. "Ik had een wandeling door de stad gemaakt en beschreef de verborgen schoon heid ervan. Maar volgens mij kreeg ik er geen hoog cijfer voor." Wel blonk Ruud Poels uit in wiskunde. Met een aantal oudere broers die aan de universiteit studeerde, lag het voor de hand dat hij ook wiskunde in Leiden zou gaan studeren. "Daar had ik geen zin in. Ik ging naar de kweekschool." In 1965 haalde hij zijn diploma en wilde persé in Schiedam werken. Gelukkig werd hij aangesteld als onderwijzer op de Sint Catharinaschool in de Westmolenstraat. Daar zou hij onder leiding van directrice mevrouw Elshof zes jaar lang de tweede en derde klas onderwijzen. Hoewel in 1972 zijn eerste kind werd geboren en een jaar later zijn tweede zoon, 1 12 Op twee middagen in zomer 2017 spraken Ruud Poels en Marianne Ames met elkaar. Het verzoek om een interview wilde hij eerst afwijzen, zo vertelde hij, maar met een verhaal in Scyedam 'kon hij ook op een goede manier afscheid nemen van de Historische Vereniging Schiedam'. Urenlang spraken zij over zijn drijfveren, zijn liefde voor zijn gezin, Liduina en God, zijn inspanningen om de historische binnenstad te behouden. Hij kwam op de afspraak met een kussen om op te zitten, breekbaar en broos zag hij eruit. Af en toe wilde een naam hem niet te binnen schieten en was het triest om te zien hoe die slimme allesweter in alle hoeken van zijn geheugen naar woorden zocht. Het verhaal is hem een dag voor zijn dood - 24 september 2017 - toegezonden voor correcties. Ruud Poels zou zeker met een rood potlood in de weer zijn geweest als hij die kans nog zou hebben gekregen. Een datum verkeerd, een detail niet duidelijk genoeg beschreven. Daar is hij helaas niet meer aan toe gekomen. De auteur heeft er daarom voor gekozen het verhaal niet aan te passen en in de tegenwoordige tijd te houden. Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 4