I studeerde hij in de avonduren voor zijn Middelbaar Onderwijs-akte wiskunde. In 1975 haalde hij de MO-akte en stapte over naar scholengemeenschap Spieringshoek. "Een onderwijzer geeft les in alle vakken en een leraar geeft één, hooguit twee vakken. Als leraar had ik maar één vak voor te bereiden en die stof kende ik van haver tot gort. Ik had dus veel vrije tijd. Voordat ik bij de Historische Vereniging Schiedam terecht kwam, was ik al bezig historische panden voor Schiedam te redden." Allereerste kunststukje 1972. Volgens Ruud Poels was het plan van de geza menlijke rooms-katholieke parochies om alle kerken in de binnenstad te sluiten. Er was geld om één kerkje te bouwen op de plek van de huidige Singelkerk. Het kerkbestuur wilde van die grote kostenpost af die de Havenkerk was, maar het gebouw stond op de monumentenlijst en daardoor was het moeilijk om een sloopvergunning te krijgen. Dat jaar mislukte echter de koop van de Koninginnekerk aan het Oostplein in Rotterdam door de Johan Maasbach Stichting. Ruud Poels: "Ik dacht 'God zegene de greep' en belde die Maasbach op. Ik legde hem de hele zaak uit maar hij bleek op een vliegveld te zitten en vroeg om een toelichting per post. Daarop heb ik in een brief uiteengezet dat er in Schiedam een prachtige kerk ter beschikking was met glas-in-lood- ramen. Op zijn vraag vervolgens wat de kerk zou moeten kosten, antwoordde ik dat het vermoedelijk om een gulden zou gaan. Opeens belde hij op en zei met dat Amerikaanse accent van hem dat hij op weg was naar Schiedam en vroeg bij wie hij terecht kon. De voorzitter van het parochiebestuur bleek niet bereikbaar. Hoewel ik heel eenvoudig, vier hoog woonde in de Van Heuven Goedhartstraat met mijn gezin, nodigde ik hem uit. Al gauw stond die grote slee van hem voor de deur. Mijn vrouw zat nog te eten met mijn zoontje. Bij mij thuis op de bank heeft hij 'ja' gezegd tegen de koop van de Havenkerk. Hij beloofde ook de kerk te restaureren. Daarop heb ik contact gezocht met het parochiebestuur en toen was mijn rol uitgespeeld. Als ik er niet was geweest, had de Havenkerk niet meer bestaan. Dat was mijn allereerste kunststukje." Johan Maasbach heeft vervolgens, volgens Ruud Poels 'gedeeltelijk met lapmiddelen' de Havenkerk op redelijke wijze gerestaureerd. Alle beelden, alle ornamenten en schilderijen zijn allemaal behouden gebleven. De helft van de glas-in-lood-ramen is gerestaureerd; voor de andere kant was het geld op. De originele kerkbanken vond Maasbach maar niets. Kerkbezoekers moesten comfortabel kunnen 1 Ruud Poels (R.W.) lid van het Comité Behoud Haven- kerk tijdens een bespreking in mei 1968. Gemeente archief Schiedam, beeldnummer 30930. Scyedam jaargang 43 nr. 4 I 13

Scyedam | 2017 | | pagina 5