panden straat voor straat te beschrijven. "Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken wat ik wilde: het broodnodig opkomen voor gebouwen die gevaar liepen te worden gesloopt. En als een pand gesloopt werd, werd het vingertje symbolisch geheven in de rubriek Historie Actueel in het blad 'Scyedam'." Sinds 1978 reikt de Historische Vereniging Schiedam schildjes uit aan eigenaren voor de vakkundige restauratie van hun pand. Het schildje is geïnspireerd op een zeventiende eeuws tegeltje waar een putto (mollig kinderfiguur) en 'Scidam' op stond. De gemeente komt volgens de vereniging niet in aanmerking voor een schildje, omdat het haar taak is panden goed te onderhouden. Met het uitreiken van een schildje wil het bestuur particulieren ervan bewust maken dat ze een taak, verantwoordelijkheid hebben. De Johan Maasbach Wereldzending kreeg het eerste schildje voor de restauratie van de Havenkerk uit handen van Ruud Poels. "Het is een misvatting dat het idee voor de schildjes aan mij wordt toege schreven. Dat komt omdat ik bij alle uitreikingen tot nu toe betrokken ben geweest. Ik nam het voortouw, organiseerde het, maar het was Cees van der Geer die destijds met dit idee op de proppen kwam. Die man zat vol ideeën: voor een vereniging, een tijdschrift, een tentoonstelling, de schildjes. Elke paar maanden kwam hij wel weer met iets nieuws." In een tijdsbestek van bijna veertig jaar zijn zeventig schildjes uitgereikt aan particulieren. De Babbers- molen was in 2014 vooralsnog het laatste monument dat met een schildje werd onderscheiden. Ciska Bakker, die vanuit de gemeente sinds 2010 adviseur voor de Schildjescommissie was, zegt goede herin neringen te bewaren aan de discussies die zij voerden over of een pand wel of niet voor een schildje in aanmerking kwam. "Daarbij deed mijn argument over uitvoeren zonder, of in afwijking van, een vergunning niet ter zake. Het ging om het eindresul taat. Een typering van jou is dat je altijd rechtlijnig en strikt volgens een reglement handelt", aldus Ciska Bakker in haar toespraak bij de uitreiking van de M.C.M. de Grootspeld aan Ruud Poels. Bij die gelegenheid noemde Ciska Bakker Poels de luis in de pels van de afdeling Monumenten van de gemeente: "Omdat je zó gelijk had over dingen die niet goed gingen. Maar soms moesten er conces sies gedaan worden of belangen afgewogen. Maar soms maakten we ook echt missers. Dan was het eindresultaat verre van optimaal vanuit historisch perspectief en dat liet jij dan zeker niet onbenoemd. Bijvoorbeeld bij het geval van de historische bolders aan de Buitenhavenweg." Onthulling van een plaatsnaambord bij de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg door burgemeester R. Scheeres en Ruud Poels, voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam op 13 december 1984. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 23258. Scyedam jaargang 43 nr. 4 1 15

Scyedam | 2017 | | pagina 7