Brokstukken van de altaren Maar ook voor de typisch Schiedamse gietijzeren paaltjes met de spitse punt en een embleem, die vaak een weg afsluiten, heeft Ruud Poels zich sterk gemaakt. Jarenlang tevergeefs, maar gelukkig zijn deze paaltjes onlangs opgenomen in het gemeen telijke project 'reconstructie Lange Haven' en zijn ze weer te zien in het straatbeeld. Dat kunstenaar Sjef Henderickx het beeld 't Lam Gods kon maken uit brokken van altaarstukken, is ook te danken aan Ruud Poels. De historische brokstukken lagen destijds op de zolder van het Stedelijk Museum Schiedam en daar lag het in de weg. De bedoeling was de stukken te verkopen voor een gulden. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het museum konden honderd vrienden van een muse umschat uitkiezen. Ruud koos voor de brokstukken van de altaren. Hij heeft alles gefotografeerd, geïn ventariseerd en gedocumenteerd en deed het voorstel er een altaar van te maken. Het resultaat van zijn vasthoudendheid is te zien in de Grote Kerk. Of neem bijvoorbeeld de Sodafabriek, die Van Adrichem heeft gered door het pand aan te kopen, maar het gebouw is van de slopershamer gered door Ruud Poels. "Dat begon met een bezwaarschrift tegen een bouwaanvraag in de herfst van 2003. De panden zouden worden gesloopt. Ik heb het toen aangedurfd de panden namens de vereniging aan te melden als rijksmonument. We voelden ons gesterkt door de Rijksdienst voor Monumentenzorg, die het verzoek honoreerde. We kregen dus gelijk. Zo kwam de zaak voor de rechter en uiteindelijk zijn Trudy van der Akker en ik nog bij Raad van State geweest om het woord te voeren in deze zaak. Van de rechts zaak Makkerstraat heb ik drie archiefdozen, de zaak speelde tot 2011. De panden, het gaat om twee branderijen en een mouterij die sinds 1890 dienst deden als sodafabriek, hebben een paar maanden op de monumentenlijst gestaan en gingen er toen weer af. Om een heel lang verhaal kort te maken, bleek er een partij te zijn die zich garant stelde als koper en plannen voor restauratie had. Dat was Ton van Adrichem. Gelukkig maar want ooit waren er zestig mouterijen in Schiedam. Nu is dit nog maar de enige in Nederland, samen met De Goudsbloem die een dubbele eestvloer heeft. Siem Rosman heeft weieens tegen mij gezegd 'Je vindt het leuk hé?'. Ik vind het helemaal niet leuk. Had er eigenlijk ook geen tijd voor met een baan en een gezin, maar hiervoor maakte ik tijd. Vaak zat ik huiswerk tot diep in de nacht na te kijken. Ik sliep altijd slecht en gebruikte de nacht vaak om ideeën uit te werken. Gek genoeg slaap ik nu beter." 'Ik ga door tot het eind' Het is Ruud Poels ten voeten uit om een positief punt te benoemen in zijn huidige situatie. Dit voor jaar werd uitgezaaide kanker bij hem geconstateerd. Het liefst negeert hij zijn ziekte, zo lijkt het. Hij was altijd gezond, benadrukt hij. Het steekt hem dat hij nu pillen moet slikken en af en toe moet nadenken voordat hij antwoordt. "Ik ga door tot het eind." Hij draagt zijn ziekte met een bewonderenswaardige dapperheid. De man die zich jarenlang heeft beijverd voor een juiste herdenking van Liduina, de heilige van zieken en bedlegerigen, voelt zich gespaard. "Ik ben blij dat ik de gelegenheid krijg om op deze manier 116 Scyedam jaargang 43 nr. 4

Scyedam | 2017 | | pagina 8