Zwarte Dood en Blauw Huis De pest in Schiedam Dick van Wassenaar In vroeger tijden heerste in Schiedam regelma tig de pest. Hoeveel slachtoffers maakte deze ziekte in de zestiende en zeventiende eeuw? Waar konden de patiënten terecht voor hulp? Door de eeuwen heen hebben besmettelijke ziekten de mensheid in hun greep gehouden. Allerlei besmet tingen waren een belangrijke doodsoorzaak. Ook de inwoners van Schiedam werden slachtoffer van verschillende epidemieën. Een van de meest bekende besmettelijke ziekten, die nu gelukkig bijnal) niet meer voorkomt, is de pest. De oorzaak van de pest ligt in de infectie door de pest- bacterie Yersinia pestis. De reden voor deze besmet ting ligt vooral aan de hygiënische omstandigheden en (daardoor ook) de gebrekkige gezondheid van de bevolking. Het merendeel van de bevolking van Schiedam leefde, zoals bijna overal in Holland, in armoede. Grote gezinnen woonden in dichtbevolkte buurten, vaak in kelders en krotwoningen, zonder sanitaire voorzieningen. Het waren kleine benauwde huizen, slecht geventileerd, donker en vochtig, waar men dikwijls in één ruimte moest eten, werken en slapen. Ideale broedplaatsen voor allerhande ongedierte als vlooien en luizen. Sommige huizen hadden wat weg van boerderijen, waar bewoners kippen, knaagdieren, ganzen, geiten, honden, katten en varkens hielden. Al die beesten veroorzaakten ook het nodige ongedierte, stank en vernieling. Daarnaast was er geen goed drink water beschikbaar en de afvoer van huisvuil was even eens problematisch. Er werd een continue aanval gedaan op de gezondheid Het Pesthuis aan het (huidige) Spinhuispad en Noordmolenstraat, naar de kaart van Jacob de Gheyn. Collectie Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 60651. 1) In januari 2017 vielen er nog 27 dodelijke slachtoffers in Madagaskar als gevolg van de pest. Scyedam jaargang 44 nr. 1

Scyedam | 2018 | | pagina 10