terrein werd nog wel benut voor afval van kaarsen fabriek Apollo en voor houtopslag. Later werd het, samen met het oude Apolloterrein, bij Werf Gusto getrokken, maar Gusto heeft het terrein nooit benut. Zoals het in het verslag van de Kamer van Koop handel werd omschreven: 'Het bevindt zich in een toestand van verlatenheid.' De locatie ligt nog altijd braak. Overgang In de jaren na 1880 veranderde er veel in Schiedam. De houten zeilschepen werden ijzeren stoom schepen. De scheepswerven konden deze overgang niet maken en hielden op te bestaan. De opening van de Nieuwe Waterweg in 1872 gaf Rotterdam een enorme boost. Er kwam een grote concentratie van het scheepvaartverkeer in deze stad. In Schiedam ging in dezelfde periode de aloude brandersnijverheid vrij plotseling sterk achteruit. Het eindproduct, moutwijn, werd steeds meer vervangen door meer industrieel vervaardigde spiritus. Hier had Schiedam de boot gemist. In dezelfde tijd werd ook de manier van gistfabricage (een belangrijk bijproduct) gewijzigd in de 'Wener methode'. Hiervoor moesten de branderijen, als zij niet stopten ('uitstookten') verbouwd worden. Dit gaf tijdelijk wat werk voor timmerlieden en koper slagers. Sommige branders maakten de overgang van branderij naar distilleerderij, dus van moutwijn maker naar jenevermaker. Er veranderde nog meer. Mede door de aanleg van een waterleiding verbeterde de hygiënische situatie. En de arbeiders begonnen zich te organiseren ten einde hun lot te verbeteren. Door de dominantie van de branders in de gemeen teraad heeft de stad dikwijls weinig oog gehad voor mogelijkheden buiten de aloude brandersnijverheid. Nog in 1871 verwierp de Raad een plan van B&W om in Mathenesse, dat sinds 1868 bij Schiedam behoorde, een haven aan te leggen. Later kwam daar de Merwehaven, op gebied dat inmiddels door Rotterdam was geannexeerd. Aan de Voorhaven Wilton omstreeks 1927. In het grote dok de Statendam. In de verte, bij de hoge bomen lag het station van de zalmze- genvisserij, die hier was van 1910 tot 1916. Bij een zalmzegen visserij laat men een net, dwars op de rivier over een tot anderhalve kilometer, afzakken tot aan het station. 20 Scyedam jaargang 44 nr. 1

Scyedam | 2018 | | pagina 20