Tijdlijn Info Foto's De redactie van de Scyedarn werkt nauw samen met de makers van de Facebookpagina Je bent een Schiedammer als. Sinds 2013 worden elke dag oude foto's van Schiedam geplaatst op deze pagina. Hebben we allemaal een bijnaam in Schiedam? Ik denk het niet, zeker in deze tijd niet meer.maar wie er ééntje heeft, weet dat misschien zelf niet eens! Dat was het geval bij mijn grootvader van moederskant. Mijn grootouders hadden een fietsenstalling op het Stationsplein. Vanaf 1920 tot 1962 heeft deze bestaan. Mensen konden in de grote voortuin hun fiets stallen, tegen betaling uiteraard. Er waren veel vaste 'fietsenklanten' die dagelijks langskwamen. Op een dag kwam er een onbekende man aankloppen. "Woont hier de paus?", vroeg hij. De familie reageerde verbaasd van nee. "Maar in de Stationsstraat zeiden de mensen dat hier de paus woonde." Zo kwam mijn opa te weten dat hij bekend stond als de paus, in de Stationsstraat en misschien ook wel verderop. Het was een bijnaam die wel bij hem Vind-ik-leuks Meer In de week voordat een nieuwe Scyedarn verschijnt, zijn dit foto's van een bepaald thema. Vervolgens staat dan in het blad een artikel met de historische duiding van deze foto's. In deze aflevering gaat het over bijnamen. Lidwien Meijer paste: hij was rooms-katholiek, had twee broers die priester waren, en twee van zijn zeven dochters waren non geworden. Hij was een wat afstandelijke man die bovendien een aantal huisjes bezat in de Stationsstraat, hij haalde daar persoonlijk de huur op. Redenen genoeg om iemand dan de paus te gaan noemen. Vele Schiedammers hadden een bijnaam. Tijdens verjaardagen bij ons thuis gingen er altijd nogal wat over de tafel, zodat ik indertijd een verzameling ben gaan aanleggen. Rond de tachtig bijnamen kwamen op een rijtje te staan. Als ik de lijst nu overzie, weet ik van een aantal niet meer de achtergrond: Kiggi kaggi, Roere roere, Toe toe.Wat zit daarachter? De branders hadden bijnamen. Dat was ook om verwarring te voorkomen. In Schiedam was maar een beperkt aantal brandersfamilies: Nolet, Zoet mulder, Melchers. Je moest die heren (die ook vaak dezelfde voornamen hadden) wel uit elkaar weten te houden. En dan hielpen de bijnamen. Zo had je de taaie Nolet. Hij heette eenvoudig zo omdat zijn voorletters T.A.J. waren. Hetzelfde gold voor l.Th.J. Nolet: Ietjetee was zijn bijnaam. Eén van de branders was uitzonderlijk lelijk van uiterlijk: de aap zonder staart werd deze genoemd. Een ander heette kachelhoutje, zo lang en mager was hij. P Bericht 26 Scyedarn jaargang 44 nr. 1

Scyedam | 2018 | | pagina 26