op de Toren der Winden in Athene.2' De windwijzer was in brons uitgevoerd en verbeeldde de Griekse god Triton, met een staf uitgestrekt in zijn hand, zodanig geconstrueerd dat hij met de wind meedraaide en altijd stopte met zijn gezicht in de windrichting.3' In de loop der eeuwen ontstonden windvanen in allerlei vormen en figuren, met of zonder wijzer, met of zonder bol, met of zonder ruiter of een combi natie daarvan. Eenvoudige windvanen zagen eruit als wapperende banieren. De windvanen werden altijd op het hoogste punt van een gebouw geplaatst waardoor zij voor ons, staande op de grond, vaak veel groter lijken dan zij zijn en vanaf de verte goed zichtbaar zijn, zowel ter land als ter zee. Op die manier kregen ze de functie van ijkpunt waar men een gebouw kon vinden. Vergelijkbaar met gevel stenen of uithangborden, zoals een gaper van een apotheker of de spiraal van een barbier. Daarnaast had de beweegbaarheid van zo'n vaan het grote voor deel dat men de windrichting goed kon bepalen en daardoor veelal het weer kon voorspellen. Een ideaal hulpmiddel voor boeren en voor de zeevaart. Stadhuis van Schiedam De oudste windvaan is waarschijnlijk die op Eluis te Riviere. Op sommige tekeningen van het kasteel is die windvaan zichtbaar, op andere niet. Over het algemeen hadden kastelen in die tijd, Middeleeuwse vlaggen, banieren of windvanen waarop het wapen van de machthebber afgebeeld stond. In Schiedam zijn alleen de haan, een zwaan, een leeuw, scheepjes en twee menselijke figuren als windvanen zicht baar. De overige bestaande windvanen zijn verstilde vlaggen.4' Op de afbeelding van het oude stadhuis, uit de zestiende eeuw, stond een windvaan in de vorm van een haringbuis. Het gaf aan wat de belangrijkste activiteit van de stad in die tijd was: de haring vangst. Op het nieuwe stadhuis is de leeuw met kroon met parels te zien, de leeuw met daar overheen een geblokte dwarsbalk, het wapen van Schiedam als gevelsteen ingemetseld. De leeuw van Floris van De Grote Markt met stadhuis, voor de verbouwing van 1782. Links de Vleeshal en rechts de Grote Kerk. Een gravure van Jan Bulthuis (1750 - 1801). De grote kerk heeft drie windvanen en het stadhuis een. Beeldbanknummer 03813. Gemeentearchief Schiedam 2) De toren is nog altijd in Athene te bewonderen. Helaas zonder windwijzer. 3) Vitrivius, De Architectura, Nederlandse vertaling Ton Peters, Handboek bouwkunde: Boek I, 6,4-5. (Amsterdam 1997) 47. Scyedam jaargang 44 nr. I 4) In Kethel onder andere een bazuinengel en een ketel. 29

Scyedam | 2018 | | pagina 29