Henegouwen, zoon van Aleida die Schiedam in 1275 stadsrechten verleende. De leeuw van de wind vaan heeft bovenstaande kenmerken niet, maar symboliseert als hoogtepunt van het gebouw zijn macht en waakzaamheid. In dat opzicht vormt de leeuw samen met het beeld van Vrouwe Justitia op het stadhuis het machtscentrum van de stad: waak zaamheid en rechtvaardigheid. De windhaan op kerken Een windhaan is een windwijzer in de vorm van een haan. Sommige torenhanen zitten op een windkruis en/of op een metalen bol en ruiter. Ze worden vooral geplaatst op de torenspits van kerken. Van oudsher was het gebruikelijk een kruis, bol of haan te plaatsen op een toren. De windwijzer in de vorm van een pijl is afkomstig van het op de nok van het koor of toren spits geplaatste kruis. Aanvankelijk niet draaibaar maar gericht op het noorden. Pas in de negentiende eeuw kreeg het de functie van windwijzer en werd het draaibaar gemaakt. Veel kerken hebben bovenop de kerktoren een gouden haan als windvaan ook wel toepasselijk weerhaan genoemd prijken. Veel zeggend is dit rijmpje uit een bijbelvoorstelling in het Meermanno museum in Den Haag: Protestanten hebben een haantje. Luthersen hebben een zwaantje. Doopsgezinden hebben een huisje. Katholieken een kruisje V'®r» ^rryvrt Ar- De voor- en linkerzijde van het stadhuis aan de Grote Markt. Opschrift in handschrift: 'Het Stadthuys van vooren te zien.' Jaar vervaardiging, circa. 1770. Beeldbanknummer 61010. Gemeentearchief Schiedam. 30 Scyedam jaargang 44 nr. 1

Scyedam | 2018 | | pagina 30