II De katholieke kerken van voor de reformatie hadden in het algemeen een haan als windvaan. Na de reformatie een kruis. Ook tegenwoordig hebben de meeste katholieke kerken een kruis op de torenspits. In Schiedam is de Liduina Basiliek een uitzondering daarop. De basiliek heeft een haan op de torenspits en een banier met uitgewerkt motief. Wat de betekenis van dit motief of wapen zou kunnen zijn, is tot nu toe onbekend. Evenals de Liduina Basiliek heeft Grote of St. Janskerk twee windvanen: op de toren een haan en op de achterbeuk een scheepje. Dit scheepje is na de voltooiing van de restauratie in 2002 weer op de achter- beuk geplaatst. Het scheepje is een haring buis. In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, is deze windvaan niet het symbool van het scheepje van Petrus. Net als de haringbuis op het oude stadhuis geeft ook de kerk aan hoe belangrijk de inkomsten uit haringvangst voor haar lidmaten en dus voor Schiedam zijn geweest. Maar, er is wel een scheepje van Petrus in Schiedam zichtbaar geweest, namelijk op de toren van de West vestkerk het gebouw van de Vrijzinnigen Schiedam, voorheen de Nederlandse Protestantenbond. Die windvaan ligt nu tijdelijk bij de architect die alle onderhoud en restauratie van het kerkgebouw bege leidt. Het scheepje is dezelfde afbeelding als die van de Remonstrantse kerk in Rotterdam. Beide kerken werden door Prof. Dr. Henry Evers ontworpen. Een vroegere molenaar van molen 'De Walvisch', ook op de Westvest tegenover de kerk, had als hobby om met een buks, vanaf de omgang van de molen, op het zeil van dat windvaan te schieten. Daardoor is de windvaan aan flarden geschoten en kwam de windwijzer vast te staan. Dat was het begin van het einde. De brandweer moest er uiteindelijk aan te pas komen om het scheepje weg te halen.5' Het schieten Haan op de kerkspits van de Liduina Basiliek Banier met wapen op de zijbeuk van de Liduina Basiliek De windvaan van de Remonstrantse kerk te Rotterdam, identiek aan de windvaan die op de Westvestkerk heeft gestaan. Foto: Internet. 5) Sic A.A. Jordaans, voorzitter van de Westvestkerk. Scyedam jaargang 44 nr. 1 31

Scyedam | 2018 | | pagina 31