Materiaal en het vergulden Het meest toegepaste materiaal voor windwijzers is roodkoper. Het grootste voordeel van koper is dat het niet roest maar wel een mooi patina krijgt, zoals bijvoorbeeld zichtbaar is bij de zwaan van de voor malige Lutherse kerk aan de Lange Nieuwstraat 129. Daarnaast is het makkelijk te bewerken. Ook ijzer en zink werden veelvuldig toegepast. De gevoeligheid voor oxideren bepaalt de mogelijkheid en het succes om het metaal te kunnen schilderen of vergulden; de vormgeving van het werkstuk is in sterke mate afhan kelijk van de soepelheid van het materiaal. Een buitenvergulding wordt aangebracht in dikke kwaliteit bladgoud ook wel 'dubbel torengoud' genoemd. De torenbol en windvaan zijn vaak van koper gemaakt. Op het koper dat zeer geschikt is om te vergulden, werden eerst verflagen aangebracht in een gele kleur. Hierna bracht men een lijmlaag aan op basis van lijnolie en beplakt met Rosenobelgoud. Dit is de naam van de kleur van het goud en het bestaat uit 23,75 karaat goud. Dubbeltoren staat voor de dikke versie, vaak 17 of 18 grams dik. Om de vergulding een lange levensduur te geven worden er twee lagen goud aangebracht en dit gebeurt vandaag de dag nog steeds op dezelfde manier. De windvanen en bollen die van ijzer zijn gemaakt, werden verguld door goud in kwik op te lossen en door verhitting in dunne lagen aan te brengen. Een kostbaar en een niet bepaald gezond procédé. Het kunnen meedraaien met de wind is gebaseerd op een eenvoudig draaisy- steem van een koker en een as. De windvaan wordt op de as vastgezet of omgeslagen. In de koker wordt gewoonlijk een kogellager of een glazen knikker gedaan en daarna werd de as met de windvaan geplaatst. Voordeel is dat het draaien aan weinig slij tage onderhevig zal zijn. Verdwenen windvanen Schiedam heeft een schat aan windvanen gehad. Vele gebouwen en huizen hadden de windvaan als toppunt van het gebouw. Maar, was een windvaan door een storm van zijn as afgewaaid of door achter stallig onderhoud niet meer te redden, dan werd de situatie vaak gelaten voor wat het was. Op oude foto's zijn deze windvanen nog te zien. Verdwenen windvanen zijn: Stadspoorten, gesloopt. Het oude station van de Nederlandse Spoorwegen. Afgebroken begin jaren zestig van de vorige eeuw. Julianakerk op de BK-laan, gesloopt in 1988. Lange Haven 52, voormalig pand van Vrijmoed. Lange Haven 84, waar nu het Nationaal Coöperatie Museum is gevestigd. Groenelaan 48, Van Leeuwen Tweewielers. Wind vaan is verdwenen. Wel is de leeuw van Peugeot erop geplaatst, maar nu als reclame-uiting. Dit logo kan niet met de wind meedraaien. Stedelijk museum Singel 178 34 Scyedam jaargang 44 nr. 1

Scyedam | 2018 | | pagina 34