Hoe komt de zerk van Anna en Maria Rijnbende in de St. Joris Doele terecht? Een grafsteen in de hal Reinard Maarleveld Plavuizen, parket, laminaat, linoleum. Dat zien we bij de meeste mensen als je de hal inloopt. Maar bij Paul de Graaft en Martine van Eijk wan delen bezoekers over een grafzerk de St. Joris Doele binnen. En niet zomaar een steentje maar een buitenmaat. In een fraaie uitvoering met klinkende Schiedamse namen erop. Nu wonen Paul en Martine niet in een doorsnee burgermanswoning maar in de St. Joris Doele (1743). Elke Hollandse stad heeft wel een Doelenplein, Doelensteeg of Doelenstraat. Het is de plek waar de schutterij oefende. De burgers van de stad stelden er eer in de vrijheid te verdedigen. Daarnaast was de schut terij een mooie gelegenheid om het relatienetwerk te onderhouden en de sociale status op te vijzelen. Na afloop van de schietoefeningen op het Doelenveld werd een borrel gedronken in het sociëteitsgebouw: de Doelen. In Schiedam werden de St. Joris Doele boven dien gebruikt door verschillende colleges en genoot schappen. Het stadsbestuur gebruikte er af en toe de maaltijd. In de Schiedamse St. Joris Doele wordt opnieuw gebor reld en plezier gemaakt, want Paul en Martine verhuren de ruimte beneden aan feestgangers. Trouwpartijen, recepties, vergaderingen, het Jazzpodium Waterweg, de Nacht van de Geschiedenis en Suikerzoetfilmfestival. Duizenden bezoekers zijn over de grafsteen gelopen en velen moeten zich in het moment van vrolijk voorbij gaan vragen hebben gesteld. Van wie is die steen? Hoe is die hier terecht gekomen? Ligt er iemand onder? Oudheidkamer Het huidige gebouw wordt in 1743 neergezet als vervanging voor het oude sociëteitsgebouw, naar een ontwerp van stadsarchitect Arij van Bol'es. In de loop der jaren wordt de ruimte voor steeds meer zaken gebruikt, zoals beurzen en tentoonstellingen. Majoor Visser, commandant van de schutterij en officier Frans van Waas beginnen er in 1899 een oudheidkamer. Deze oudheidkamer met een collectie van wapens, schilderijen en curiosa is de basis voor het latere Stede lijk Museum Schiedam. Tussen 1900 en 1949 fungeren de St. Joris Doele als openbaar gebouw met diverse bestemmingen zoals stempellokaal, huisvesting voor oorlogsslachtoffers en inentingspost. In 1949 krijgt het gebouw een nieuwe bestemming: Clubhuis voor de Ongeorganiseerde Jeugd onder leiding van Karei Scholten. Idee is dat jongeren die elders voor overlast zouden zorgen, nu nuttige activiteiten kunnen ontplooien. Scholten orga niseert er tussen 1956 en 1958 zittingen waarbij nieuwe poëzie (de 'Vijftigers') en muziek (jazz en chansons) ten gehore worden gebracht. Deze 'douche-sessies' worden bezocht door de avant-garde jeugd van de hbs en het gymnasium.2Tot 1987 is het pand in gebruik als Club huis en trachten opeenvolgende jeugdleiders contact te maken met de nieuwe generatie. De rijke historie van het gebouw is daarbij geen inspiratiebron. De vers aangetreden leider C. A. Venema laat in mei 1969 aan het Rotterdamsch Parool/De Schiedammer weten: 'De St. Joris Doele is een rotwoord, met traditie beladen.'3' Na een binnenbrand in 1987 komt het pand leeg te staan. De gemeente wil het clubhuiswerk in de St. Joris Doele niet voortzetten. Paul De Graaff is al enkele jaren geïnteresseerd in het pand en klimt door de inge gooide ramen naar binnen. Hij treft er een bouwval 1) J. M.M.Jansen, 'Schiedam en zijn genootschappen', Scyedam 2(1995). 2) Cees van der Geer, 'De 'douches' van Karei Scholten', Scyedam 5 (2005) 176-177. 3) Rotterdamsch Parool/ De Schiedammer, 14 mei 1969, 2. Scyedam jaargang 44 nr. 1

Scyedam | 2018 | | pagina 4