grafsteen.5' De hulp van het gemeentearchief wordt ingeroepen en archivaris Kuyer komt op bezoek. Hij fotografeert de gevonden steen en onderzoekt de herkomst. Zijn conclusie, vermeldt in een notitie van 6 oktober I960, is dat de steen afkomstig is van de oude begraafplaats aan het Emmaplein. Tijdens de ruiming van deze begraafplaats in 1932 is de steen overgebracht naar de gemeentelijke steenhouwerswerkplaats naast de St. Joris Doele en daar blijven liggen. 'Het vermoeden ligt nu bij ons voor, dat de gevonden steen van Rijn bende in 1932 reeds is gebroken, en toen "tydelijk" is opgeslagen bij de Doele, hoewel het uiteraard merk waardig blijft, dat hij zo netjes, recht langs een muur, de stukken aan elkaar passend, is aangetroffen.'6' Over wat er tussen 1932 en I960 met de grafsteen is gebeurd en hoe de zerk in de grond is beland, laat Kuyer zich niet uit. Blijkbaar vindt hij het ook niet heel interessant want hij besluit met de volgende medede ling: 'Daar de steen dus geen stoffelijke resten meer dekt en het geen graf is in de zin der wet, bovendien de steen geen kunst- of monumentale waarde heeft, is het verder niet belangrijk wat ermee gebeurt; laten liggen of opruimen in het kader van de schoonmaak die de jongens van Clubhuis de Doele momenteel uitvoeren.'7' Dat is een conclusie die vragen oproept. Simon Rijn bende (1777 -1853) is aan het begin van de negentiende eeuw een uiterst succesvolle Schiedamse ondernemer en zijn nazaten behoren generaties lang tot de meest notabele families van de stad.8' Enige 'monumentale waarde' heeft de grafsteen van drie van zijn kinderen in elk geval. Drie? Maar we hebben het toch alleen over Anna en Maria Rijnbende? Nee, want op de foto van Kuyer uit 1960 is te zien dat er boven de grafsteen van de mejufvrouwen nog een deel van een tweede steen ligt met daarop de tekst 'overleden 1 April 1885'. Kuyer stelt aan de hand van de begraafboeken in 1960 vast dat deze steen toebehoort aan het graf van Margarethus 5) Rotterdams Dagblad/Algemeen Dagblad, 17 oktober 1960,1. 6) Notitie P. Th Kuyer, 6 oktober 1960, Gemeentearchief Schiedam 7) Notitie P. Th Kuyer, 6 oktober I960, Gemeentearchief Schiedam 8) Wim Snikkers, 'Simon Rijnbende Zonen', Scyedam, 3 (2006) 76-81.

Scyedam | 2018 | | pagina 6