St. Joris Doele Tijdens het tienjarig jubileum werd teruggekeken op de hoogtepunten. Ditmaal was echter niet De Wilgenburg maar de St. Joris Doele de plek van samenkomst voor oud-cursisten en andere belang stellenden. St. Joris Doele is een mooie plek om tien jaar 'Ken uw Stad' te vieren. Het gebouw stond aan de basis van ons Stedelijk Museum. De histo rische collectie van de stad Schiedam had hier ooit onderdak. Het gebouw St. Joris Doele dateert van 1743. Oorspronkelijk was het de plek van de schutterij van de stad, een soort legertje met een serieuze taak. Later werd het een hobbyclub voor liefhebbers van schieten. Van 1945 tot 1989 was St. Joris Doele een clubhuis voor jongeren. Deze droegen niet bepaald bij aan het onderhoud. Daarna stond het gebouw zes jaar leeg en raakte nog verder verwaarloosd. In die toestand kocht fotograaf Paul de GraafF het pand. Op het KUS-feest vertelde hij over de restauratie. Jarenlang stond hij avond aan avond muren te stuken. De oorspronkelijke details haalde hij weer naar boven, zoals de plavuizenvloer en het balkenplafond. Het was een grote tegenvaller toen deze balken helemaal verrot bleken te zijn. Met hangen en wurgen is het allemaal toch voor elkaar gekomen en wordt het pand nu goed benut voor feesten en partijen. Het is ook een gewilde trouwlocatie. Bij de restauratie en de inrichting liet Paul zich inspi reren door Engelse landhuizen, die hij tijdens zijn werk als fotograaf zo vaak had weergegeven. "Het is precies zo geworden als ik het voor ogen had." Ach lieve tijd Na de interessante toelichting op de restauratie van de St. Joris Doele kwam de coördinator van de cursus, Dick Gelderblom, aan het woord. Dick Gelderblom vertelde vervolgens hoe hij zelf ooit bij KUS belandde. Hij was uitgenodigd om tijdens de eerste cursus, als politieman, een avond te komen vertellen over de Schiedamse politie. "Nu kan ik prima over mijn werk vertellen, maar voor de cursus moest ik me helemaal verdiepen in de geschiedenis van de politie, vanaf 1275. Dat was een heel karwei, maar interessant om te doen, ik was verkocht." Al jaren coördineert Dick nu de cursus. Hij wordt de laatste paar jaar bijgestaan door Antoine Lagrouw en Henk Lamphen. Een vast baken in het geheel is de koffieschenker Wim Heupink. Eén keer dreigde de cursus afgelast te moeten worden: in 2012 waren er maar vier aanmeldingen. Toen is er even flink reclame gemaakt en kon de cursus later in het jaar toch doorgaan. Kwartetten Ontmoeting was een belangrijk element op deze fees telijke avond. Om dit te bevorderen was een kwar tetspel gemaakt. Iedereen ging met acht kaarten op pad om zoveel mogelijk kwartetten te verzamelen. De kaarten hadden uiteraard historische thema's: gebouwen, kerken, burgemeesters. "Mag ik van jou hoorde je om je heen. De jubileumavond werd bijgewoond door ongeveer zeventig belangstellenden: leden van de historische vereniging en KUS-deelnemers van alle tien de jaren. Een recordaantal deelnemers telde de tiende cursus Ken Uw Stad, namelijk 34. Op 8 maart was de laatste officiële bijeenkomst in het Gemeentearchief. Daar was ook burgemeester Lamers aanwezig. "Vorig jaar heeft mijn vrouw de cursus gevolgd. Ik moet nog een keer." Lamers voegde een extra lesje toe: hij vertelde over zijn ambtsketen. "U mag zich nu Schiedamoloog noemen", sprak Dick Gelderblom bij de uitreiking van de certificaten, in navolging van Gouda, die 'haar' cursus Goudologie noemt en de geslaagde deelnemers Goudologen. In Schiedam zijn er inmiddels 226 Schiedam- ologen, want zoveel deelnemers telde de KUS- cursus deze tien jaren. Scyedam jaargang 44 nr. 2 47

Scyedam | 2018 | | pagina 11