Grote bedrijvigheid ver van de stad Het Hoofd, Hoofdstraat en Buitenhavenweg Wim Snikkers De kade van de Voorhaven met de naam Hoofdstraat, stond als 'Hoofd' bekend. Hier woonden de Hoofdenaars, ver van de stad. Het is altijd een apart stukje Schiedam geble ven met volop bedrijvigheid: cafés, veerdien sten, scheepsbouw en handel. Eigenlijk was Schiedam een landstad. Aanvankelijk begonnen als vissersplaats, richtte de stad zich later op de brandersnijverheid en de daarbij behorende industrie. De enige connectie met de zee was de import van graan, deels met hier gevestigde hande laren. Dit graan had uiteraard te maken met de brandersnijverheid. Een groot deel werd gelost op het Hoofd. Tot 1850 was er een afslager op de zalmmarkt op het Hoofd en in 1887 was hier een zalmrokerij gevestigd. Uit 1738 is een huurcontract bekend van zeventien zalmvissers, wonende op het Hoofd, die gerechtigd zijn om de visserij uit te oefenen op de Puttense wateren. In het contract staat vier keer de naam Besemer. Ook in latere contracten vinden wij deze naam. De naam Besemer (ook wel als Bezemer geschreven) komt nog vaker voor! Op 30 oktober 1747 werd Pieter geboren. Hij wordt geen, zoals zijn vader en drie broers, zalmvisser. Nee, hij werd op zijn negende jaar matroos der koopvaardij. Hij klom op tot kapitein en maakte twintig reizen op de Groenlandse walvisvaart. De reder was Eduard Jacob Penning, die ook koopvaardijschepen had. De walvisvaart werd in de periode van 1778-1779 en 1783-1794 uitgeoefend. In 1789 was een van de schepen van Penning, de 'Schiedam', door drijfijs verbrijzeld en gezonken. Tijdens de Engels- Nederlandse oorlogen was Besemer in dienst van de 'Admiraliteit op de Maze', één van de vijf Admi raliteiten, voorgangers van de Koninklijke Marine. Ook Engelbertus Lucas (schiedam 1747- 1797), een andere 'Hoofdenaar' voer op Groenland. Hij trad eveneens in dienst van de Admiraliteit en kreeg in 1796 de leiding over een eskader van negen schepen, uitgezonden naar Kaap de Goede Hoop. Een van de commandanten van de schepen was Pieter Besemer. 48 Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 12