om half vijf een pakje brood en thee. Pas in de late avonduren was het karwei geklaard: 'Los en vast in één dag', zoals dat heette. De volgende dag was het uitbetalen in het dranklokaal van Kee Geerink, Hoofdstraat 45. De kras had bij zijn cargadoor de linnen zak met zilveren geldstukken opgehaald en op een ijzeren schaal uitgestort. Ieder kreeg tien gulden, voor de kras zelf was er twintig gulden. Kras Van Koesveld was ook af en toe schipper bij het expeditiebedrijf P.S. Engering. Later kwam hij daar in vaste dienst voor vijftien gulden per week. En als de Pernisser boot niet meer voer, bracht hij, voor drie kwartjes per persoon, de mensen over met de roeiboot. En als het mistte? Dan deed hij dat ook, want hij wist precies hoeveel slagen het waren. Hoe ging het met de 'Holmside'? In 1911 deed zij nog dertien keer Schiedam aan. Een jaar later slechts driemaal. Het was over. Vertier op het Hoofd en de Hoofdstraat Bij het havenkwartier behoort natuurlijk ook ander soortige bedrijvigheid. Je had op het Hoofd café Maas, waar een vriendelijke moeder en vrolijke dochters de sfeer bepaalden. Hier kwamen vooral de scheepsofficieren. Er waren nog meer cafés, van braaf tot berucht. Wij noemen er, hier enkele gememoreerd door een oud-Hoofdenaar, L. Bitter. Op de hoek van de Havendijk was een café. Daarnaast waren er de cafés van Geerling, De Koning, Vogelezang, en Wiet Verbrugge. Omstreeks de eeuwwisseling waren er ongeveer veertien dranklokalen, waaronder twee bierhallen. In de nabijgelegen Groenelaan waren er twee beruchte: Bontje en De Stoert, maar ook een zeer nette: Schipperswelvaren. Op de Hoofdstraat was Café-Danssalon Jurgens (met ook een barbier en schoenmakerij). Er waren diverse danssalons, waar de 'waspitten', de meisjes die bij Apollo werkten, kwamen. Hierover schreef mr. dr. ir. M.M. van Praag in zijn artikel 'Satan in Schiedam': 'Boven de danssalons, op de verdie ping, hadden de patroons boudoirtjes ingericht, die desgewenst de paren een knus en intiem samenzijn boden. En erger nog -node komt het mij over de lippen- er waren vrouwen, inwonend, verbonden aan de inrichting. Ja, ik moet het bekennen, onze goede stad heeft de gepatenteerde ongerechtigheid gekend. 'Holmside'lengte: 67 m. Gebouwd in 1893 voor 'W. Swanton Sons' te Newcastle. Collectie Clive Ketley I) M.M. van Praag (1896-1965) was van 1920 tot 1961 directeur van de Gem. Bouw en Woningtoezicht. Het artikel stond in de NRC van 5 juli 1952 en in Scyedam nr. 2 1992 Scyedam jaargang 44 nr. 2 53

Scyedam | 2018 | | pagina 17