In 1886 was de laatste 'poort des verderfs' gesloten, omdat er minder schepen kwamen en Rotterdam steeds meer de handelshaven werd. Zes jaar later verboden de vroede vaderen dit soort bedrijven, die zij voorheen officieel hadden toegelaten. In 1929 waren er nog vijf cafés op de Hoofdstraat. Het einde Er was eerst een overgang van een bedrijvige zeehaven naar een rustige handelskade. Toen naderde de nieuwe woonwijk, de Gorzen, de Hoofd straat. Voor de aanleg van de Lekstraat werd een stuk Hoofdstraat gesloopt, en het weiland achter de afwateringssloot bebouwd. De nieuwe H. Hartkerk kwam gedeeltelijk op het gebied tussen deze sloot en de Hoofdstraat. Tijdens de watersnood van 1953 kwam het hele gebied onder water te staan. Naar aanleiding van deze ramp werden de waterkeringen op Deltahoogte gebracht. Om dit te kunnen reali seren werd de hele Hoofdstraat tussen de sluis en het Hoofdplein gesloopt. Daar kwam na 1978 een damwand/dijk. Het hele stratenpatroon, daarop aansluitend, is onherkenbaar veranderd. Er is nog wel een lage kade aan de Voorhaven, maar deze heeft nu ook een andere naam. Nog altijd liggen de tuintjes van de Rijnstraat veel lager dan de andere straten van de Gorzen, een wijk die gevoelsmatig altijd gescheiden bleef van de echte Hoofdstraat.-^ Literatuur: Q.M.R. Ver-Huell, Het leven van Pieter Bezemer, Scyedam nr. 1 2002 Wim Snikkers, De laatste tocht van Schout-bij- Nacht Lucas, Scyedam nr. 2 2002 Dr. C. de Jong, Walvisvaart vanuit Schiedam, Scyedam nr. 3, 4 en 5 2001 J. van der Noordt, De Paardentram Scyedam nr. 2 1996 M. Broekhuis, Jordaans voor modderkar en pekel- strooier, Scyedam nr.5 1993 Cees van der Geer, Het Hoofd en Omgeving Schiedam 1995 Gem. Archief Schiedam: Jaarboekje, Adresboeken, Verslagen Kamer van Koophandel, Schiedamsche Courant SC) en Nieuwe Schiedamsche Courant (NSC). De persoonlijke herinneringen, of van horen zeggen uit de eerste hand, zijn van onderstaande personen: A.W. Bedeaux, Herinneringen van Apollo meisjes, Scyedam nr. 1 1996 A.W. Bedeaux, Herinneringen aan het Hoofd, Scyedam nr. 3 en 4 1997 L. Bitter, Het Hoofd en Omgeving in vroeger dagen, Scyedam nr.5 1995 en nr. 1 1997 54 Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 18