Monument voor een stadsdokter In memoriam Reinard Maarleveld Op 9 april 2018 overleed op 85-jarige leef tijd Cor Bolmers, ex-wethouder van Schie dam. Als energiek bestuurder en stadsont wikkelaar had hij eind jaren zestig en be gin jaren zeventig van de vorige eeuw de wind mee. Toen keerde het tij. In veel steden in de Randstad zijn er na de Tweede Wereldoorlog plannen om de oude stadscentra aan te pakken. Tot aan de jaren zestig ontbreekt het geld, maar daarna ontstaat er financiële ruimte. De rijks overheid stimuleert de 'sanering' (letterlijk: gezond maken) van de binnensteden door subsidies op het slopen van in slechte staat verkerende woningen: 'krotopruiming'. Schiedam is geen uitzondering. Bordewijk beschrijft in zijn verhaal: Verbrande Erven (1944) hoe de woningen in het centrum erbij staan: 'Een kogelronde sloppenbuurt waar niemand wijs uit wordt, ligt in het hart van haar plattegrond, omlaaggedaverd van de dijk, en daar zijn vreemde namen, Baan en Grofbaan, Roosbeek en Laan. En naar het noorden ligt Zwart- Schiedam daar tegenaan gevlijd, een doodziek wijf dat ligt bij een nog niet zo zieke kerel.' In 1970 wordt Cor Bolmers wethouder van Stads ontwikkeling. Een daadkrachtig bestuurder die zijn sporen in Schiedam verdiend heeft met de bouw van een moderne sporthal. Deze stadsdokter gaat het doodzieke wijf en de nog niet zo zieke kerel redden. In de strijd tegen verkrotting worden grote stappen gezet. Renovatie is duur en op slopen staat een premie. Dan is de keuze niet moeilijk. Nieuwe verten lonken in Groenoord en de Woudhoek. De binnenstad moet ruimte bieden aan bewoners, maar ook toegankelijk zijn voor personenauto's en vrachtverkeer. Om de geplande verlenging van de Passage tot aan de Lange Achterweg sneller te laten verlopen, geeft Bolmers opdracht tot een doorbraak van Broersvest naar Broersveld. De nummers 105 (Broersveld) en 138 (Broersveld) maken plaats voor de vooruitgang. Maar die blijft steken. Steeds meer Schiedammers blijken sloopmoe. In de 'kogelronde sloppenbuurt' ontstaan verzetshaarden van jongeren die erop wijzen dat niet elk pand een krot is. De Schiedamsche Courant beschuldigt Bolmers van opzettelijke vernieling om De Lindenhof te kunnen slopen'1. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1974 ('Bouwen met Bolmers') is de wethouder nog lijsttrekker maar de nieuwe en sterk verjongde PvdA-fractie probeert hem af te stoppen. In september 1975 besluit hij op te stappen. De Verlengde Passage komt er niet en de ruimte op de plaats van de gesloopte panden aan Broersveld en Broersvest wordt niet ingevuld. Op zijn afscheidsreceptie in oktober 1975 krijgt de scheidend wethouder bij wijze van grap een straatnaambord aangeboden. Die naam is nog steeds verbonden aan de plek waar ongewild een monument, tevens waarschuwing, voor al te ambitieuze stadsdokters is opgericht: 'Gat van Bolmers'. Broersveld oostzijde. Het pand met de klokgevel, huis nummer 138, vlak voor de sloop in juni 1974, waarna het 'Gat van Bolmers' ontstond. Geheel links nr.142, in het midden nr.140. (Foto: A C. de Voogd van der Straaten, GAS beeldnr. 02429) I) Schiedamsche Courant, 15 februari 1974 Scyedam jaargang 44 nr. 2 55

Scyedam | 2018 | | pagina 19