oen i kwam mevrouw Bep Boelrijk (88 jaar) werken op de operatiekamer (OK) van 'de Nolet' Lidwien Meijer "In 1957 solliciteerde ik naar een baan als OK-verpleegkundige in Schiedam. Mijn ouders woonden in Rotterdam en ik wilde een beetje in de buurt wonen. Het Noletziekenhuis werd geleid door een zus tercongregatie, de zusters van Onder de Bogen uit Maastricht. Wat was het er primitief. De dag dat ik kwam solli citeren, werd op de OK voor het eerst een opera tielamp opgehangen. Chirurgen hadden het tot dan toe met schijnwerpers en daglicht gedaan dat door een glazen koepel naar binnen viel. Als er meer licht nodig was, gebruikten ze een soort grote zaklamp. In de sterilisatiekamer stond gewoon het raam open. Voor instrumenten hadden we een uitkookpan. Het verbandgaas werd per meter aangeleverd en in stukken geknipt. Na gebruik werd het gaas opnieuw gewassen, de kluwen die zo ontstond werd weer uitgevouwen en netjes opgewonden. Handschoenen werden geplakt als ze stuk gingen, allemaal uit zuinigheidsoverwegingen. Deze taken werden gedaan door de oude zusters, die niets anders meer konden. De zusters woonden op zolderkamertjes van het ziekenhuis. Ook ik woonde intern, op een kamer in het ziekenhuis. Je moest snel bereikbaar zijn en mobiele telefoons waren er niet. In 1965 kocht het ziekenhuis een huis in de Graaf Florisstraat. Daar ben ik toen met een aantal andere OK-mensen gaan wonen. Ik heb met fijne mensen gewerkt. Soms moest het ijs gebroken worden, maar ze hadden best respect voor mij. Ik had ook geen last van standsverschil, wat je toen nogal eens had. Het was boeiend met alle soorten afdelingen samen te werken. De lijntjes waren kort. Je kon zo op de deur van de directie kloppen en als ik de technische dienst moest hebben voor een klus, liep ik er heen. Na de fusie met het Gemeenteziekenhuis kreeg je allerlei tussenpersonen, en daardoor meteen allerlei misverstanden. Op het gebied van vernieuwingen waren de zusters terughoudend. Je moest vechten om uitbreiding van het instrumentarium. Maar het ziekenhuis stond goed bekend. Ook katholieke mensen uit Vlaar- dingen lieten zich behandelen in de Nolet. Ik heb veel mooie herinneringen. Sinterklaas werd uitgebreid gevierd met prachtige surprises. Jubilea met liedjes en gedichten. Ik herinner me nog dat zuster Penn een klein wagentje kocht: een Messers- chmitt. Ze was EHBO-verpleegkundige en had last van astma. Voor dat wagentje had ze geen rijbewijs nodig. En die strenge winter van 1962-'63. Door de sneeuw kwam er lekkage in hal van de oude OK. Er stond een rij emmers om het hemelwater op te vangen. Een bijzondere gebeurtenis was de dood van een militaire piloot die verongelukte en bij ons opge- 56 Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 20