Een tapijt van jenevermerken Sjef Henderickx wil brandijzers nieuwe betekenis geven Theo Reyman De Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx heeft een stoutmoedig plan. Hij wil een lint van brandijzers uitrollen in de steeg tussen de Havenkerk en het Jenevermuseum. Brandijzers, de naam zegt het al, werden gebruikt voor het brandmerken van 'kelders' (kisten met jene- verflessen) en van fusten. Elke branderij in Schiedam had haar eigen specifieke ijzer. De ijzers waren voor zien van een losse steel met houten handvat, of met steel en al uit één stuk gegoten. Sjef Henderickx wil deze oude ijzers een tweede leven gunnen. Hoe werd dit plan geboren? Sjef vertelt het zelf. "Jaren geleden is het idee met de brandijzers geop perd door Rein Melchers. Hij was de drijvende kracht achter distilleerderij De Locomotief aan de Lange Haven, waarin nu het Nationaal Jenever museum is gevestigd. Melchers wilde de merken in stoeptegels laten aanbrengen op plekken waar distil leerderijen hebben gestaan of nog staan. Dat is toen niet doorgegaan, maar het idee is blijven voortleven. De Historische Vereniging Schiedam heeft er een studie aan gewijd en ook de Vrienden van het Jene vermuseum hebben het idee gesteund. Het 'vage plan' is blijven liggen totdat Schiedam de Erfgoedprijs won voor het herstel van de oude binnenstad. Het geld zou tussen de twee musea: het Stedelijk Museum Schiedam en het Nationaal Jene vermuseum, worden verdeeld voor 'iets speciaals'. Relatie stad en water Inmiddels was het plan geopperd om de steeg tussen de Havenkerk en het Jenevermuseum open te stellen. Meer recent heeft het Jenevermuseum voorgesteld om de ingang van het museum naar de steeg te verplaatsen. Er is nu een nieuwe ingang, maar die is rommelig en ongezellig. Toen heb ik de vraag gekregen: 'Sjef, kun jij eens nadenken over die brand ijzers?' Dat heb ik gedaan. Ik kreeg van de gemeente de opdracht om een studie te maken. Samen met mijn technische assistent Joost Kalkhoven heb ik gekeken wat we wilden en een maquette gemaakt. Mijn idee was meteen om een relatie te leggen tussen het land en het water: de dijk van de Hoogstraat en de Lange Haven. Schiets ontwerp van 'De Jeneversteeg Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 22