Er zijn ruim 250 of misschien zelfs wel meer brand ijzers. Die bevinden zich voornamelijk in de collecties van het Jenevermuseum en het Stedelijk Museum. Ze worden bewaard in een depot, maar ook bij particulieren, bijvoorbeeld bij de firma Wenneker in Roosendaal. Genoeg interessant materiaal met prachtige afbeeldingen om wat mee te doen. Het zijn ijzers van tussen de honderd en tweehonderd jaar oud. Wonderlijke namen Er waren heel veel verschillende merken, speciaal bestemd voor de export naar landen in Afrika, Azië enzovoort. De oude ijzers dragen daarom de meest wonderlijke, vaak Engelstalige namen, zoals Dewdrop Gin, Ladies Love Extra, Double Tulip en Nickerbocker Gin. De afbeeldingen stellen dikwijls dieren en planten voor of vruchten, maar ook symbolen als lelies en ankers. Je kunt het een vorm van reclame noemen. De firma A. Houtman Co. voerde het merk Central - Park Swan. Een wat merkwaardige naam, waarvan de combinatie park - zwaan niet geheel duidelijk is. Wellicht had het iets te maken met export naar Amerika? (Central Park, New York). Het merk is omstreeks 1873 in gebruik genomen, maar werd pas op 9 mei 1881 officieel ingeschreven. Het spoor van jenevermerken dat vanaf de Hoog straat naar de Lange Haven zal lopen, laat iets zien van de internationale contacten die Schiedam had in die tijd. Daarnaast komt de verbinding tussen land en water tot uiting. Ik vind het een hele mooie symboliek, niet alleen om de brandijzers te etaleren maar ook om er beeldend meer betekenis aan te geven. Het is overigens geen openbare steeg. Allebei de kanten zijn door poorten en deuren afgesloten. Dat zal ook wel zo blijven, als de musea dicht zijn en als er geen evenementen zijn. Maar overdag is de steeg gewoon opengesteld, dus voor het publiek toegankelijk. Het lint van brandijzers betekent absoluut een verster king voor beide musea. Ik wil als het ware midden op de Hoogstraat beginnen, vanuit de dijk zelf letterlijk de steeg in. Ik verleid de mensen om op een bijzondere plek te gaan kijken. Het is al een keer in een kranten artikel vergeleken met de Walk of fame, die bestaat uit de handafdrukken van beroemdheden, maar dit is de Dutch Jin - Walk of Fame. De steeg heeft nog geen naam, maar kan wat mij betreft de Jeneversteeg worden genoemd. Ongetwijfeld zal het zoiets worden. Keramieken tegels De ontwikkeling van het project nadert de fase van het definitieve ontwerp. De stempels worden in klei afgedrukt en vervolgens tot keramiek gebakken. Ik wil eigenlijk zo min mogelijk naden, zodat die Henderickx kreeg de opdracht een studie te maken van de brandijzers Scyedam jaargang 44 nr. 2 59

Scyedam | 2018 | | pagina 23