Stadskroniek Havenkerk Veel mensen denken dat ik wel ergens op de Lange Haven zal wonen of in de Tuinlaan. Ze associëren mij met het oude deel van de stad. En dan hebben ze het mis. Ik woon in Nieuwland. Door bepaalde spelingen van het lot kwam ik in 1995 op een plek terecht, ongeveer honderd meter van de plek waar ik het grootste deel van mijn jeugd heb doorgebracht: op de Van Limburg Stirumstraat. Het was in 1956 dat mijn ouders ongeveer een jaar na de geboorte van mijn kleine broer daar een flat toegewezen kregen, nadat zij zich in 1948 hadden ingeschreven als woningzoekenden. Een paar jaar geleden had ik daar nog een uitroepteken bij gezet maar nu niet meer. Zo'n wachttijd is voor sociale huurwoningen heel normaal en nog durven zekere politici te beweren dat er een overschot is aan derge lijke onderkomens. Mijn huidige woning lijkt erg op het flatje dat we toen kregen. Alleen hoort er een benedenverdieping bij en een achtertuin. Zulke ruime appartementen waren destijds - het bouwjaar is 1958 bedoeld voor grote gezinnen. Ik woon er met buitengewoon plezier in het besef net zo goed een monument te hebben: een vrij ongeschonden voorbeeld van volks woningbouw uit de tijd van de wederopbouw. Een groot deel daarvan is onder de slopershamer gevallen en dat is reden te meer om zuinig te zijn met wat nog overeind staat. Zoveel is er niet meer over uit de tijd van Horvath en Marinus van Praag, zeker nu de flats zijn afgebroken in het stuk Oost dat tegenwoordig Wetenschapsbuurt schijnt te heten. Yes, ik ben de trotse eigenaar van een wederop- bouwmonument. Ik ben daar trots op en soms ook in mijn hart blij dat ik geen echt oud pand bezit. Je zal maar in het bestuur van de stichting zitten die de Havenkerk beheert. Dan dreigt de grond letterlijk onder je voeten weg te zakken. Niet zo lang geleden bleek de vloer van dat prachtige bouwwerk rotter dan iedereen dacht. Er moesten onmiddellijk maatregelen worden genomen en zolang de boel niet is gerestaureerd, kun je weinig met die kerk doen. Leuk als dat op je agenda staat. Ondertussen heeft deze klein ramp toch zijn voor deel: meteen bleek hoe onmisbaar de Havenkerk is in het weefsel van de binnenstad. Het Jeneverfestival kon niet doorgaan. Op de laatste vergadering van het comité Open Monumentendagen Schiedam bleken we op allerlei punten echt last te hebben van het feit dat we waarschijnlijk niets in dat gebouw kunnen doen. De Havenkerk is op vele fronten een wezenlijk en onmisbaar onderdeel van de stad. We hebben hem nodig niet alleen om van buitenaf naar te kijken maar ook gewoon om voor allerlei activiteiten te gebruiken. Daarom verdient het stichtingsbestuur ons aller steun en waardering voor het feit dat het zeker een uitweg zal vinden uit de huidige moeilijkheden.^ Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Mede-organisator Nacht van de Geschiedenis Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 25