Proosje Aan de vooravond van het jubileumjaar vinden twee belangrijke presentaties plaats. Distilleerderij Nolet brengt het kruidenbitter 'Proosje' (en de korenwijn) op de markt. "Kijk, wij zijn een van de oudste, zo niet de oudste, distilleerderijen in Schiedam. Wij zagen het bij wijze van spreken als een morele plicht om iets te doen", laat de dan 33-jarige Carel H.J. Nolet optekenen.2' Samen met zijn vader Paul M.A. Nolet vindt hij in de archieven van het bedrijf een recept van een 'godendrank' van Jan Lucasse Nolet in 1694. Kunstenaar Harr Wiegman ontwerpt het etiket voor de fles kruidenbitter en geeft Proosje het figuur, zoals we dat nu nog kennen. Het manneke wordt ook omarmd door het comité dat Proosje zal gebruiken bij alle uitingen van 'Schiedam-700'. Daaraan gaan eerst gesprekken vooraf met een andere distilleerderij in Schiedam, de UTO. De gemeente Schiedam heeft natuurlijk ook rekening te houden met 'Louter Kabouter', de jenever van de UTO. De eigenaar stemt er uiteindelijk mee in dat Proosje, die ook op een kabouter lijkt, wordt gebruikt als symbool van het jubileumfeest. Later is Proosje overigens nog gebruikt door de krakers in de Brandersbuurt, als Sloopje. Proosje wordt het Schiedamse feestsymbool. Affi ches en stickers worden verspreid in de stad en bij de VVV kan men een sticker met daarop afgebeeld 'Proosje 700 jaar Schiedam' gratis afhalen. Ook laat het comité 75.000 plakzegels van Proosje drukken, die al gauw geheel zijn uitverkocht. Ook krijgen vrijwel alle vrachtwagens van Schiedamse bedrijven een grote Proosje-sticker opgeplakt. De PTT Schiedam voorziet in de maand mei alle brieven, poststukken en pakketten van een speciaal Schiedam-700-poststempel. De sluitzegel kan echter geen genade vinden bij Schiedamse postze gelverzamelaars. Filatelisten zijn woedend over het 'vergeten' van Schiedam. Er is geen postzegel voor de jarige jeneverstad; wel is er een speciale zegel uitgegeven naar aanleiding van het 7e eeuwfeest van Amsterdam, ook in 1975. Dat kunnen de filatelisten nog aanvaarden, maar dat de PTT het 400-jarig bestaan van de universiteit van Leiden wel met een herdenkingszegel eert en het 700-jarig bestaan van Schiedam niet, is voor hen onverteerbaar. Wederom staan er negatieve berichten in de kranten over 'Schiedam-700'. Geschiedenis van Schiedam Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Schiedam maakt gemeente-archivaris drs. G. van der Feijst het gedenkboek 'Geschiedenis van Schiedam'. Dit paradepaardje van het jubileum wordt heel goed ontvangen door de gemeenteraad, die er dan ook geen bezwaar tegen heeft de gemeentelijke bijdrage in de uitgave te verhogen. Het lijvige boekwerk is 'bepaald geen boek dat men in één avond uitleest'.3' Tijdens de overhandiging van een exemplaar door 2) Schiedamsche Courant, 22 februari 1975 66 3) Het Nieuwe Stadsblad, februari 1975 Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 30