Van de hoofdredacteur Scyedam juni 2018 Jaargang 44 nummer 2 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Binnen de Historische Vereniging Schiedam lopen leden zich al warm voor de viering van het 750-jarig bestaan van Schiedam in 2025. Voor de redactie van Scyedam aanleiding om in de geschiedenis te duiken en de toenmalig secretaris van het comité 'Schiedam-700', Bert Steen bergen, te benaderen. Maar hij aarzelde om te spreken over activiteiten van een comité waarvan de meesten al zijn overleden en dus geen weerwoord kunnen geven. Als gepensioneerd ambtenaar maar zeker ook door zijn ervaringen rondom het 700-jarig bestaan van Schiedam, is hij uiterst voorzichtig in zijn contacten met de media. "De pers geeft vaak de voorkeur aan die éne persoon van de honderd die protesteert of bezwaren maakt, boven de 99 anderen die tevreden zijn", zo stelt hij. Uiteindelijk, onder voorwaarde dat hij zijn goedkeuring dient te geven aan het artikel, gaat hij akkoord met een interview en stelt hij zijn documentatie ter beschikking. Ik ben blij dat deze herinneringen en terugblikken aan een bijzondere gebeurtenis bewaard blijven door deze publicatie in Scyedam! Marianne Ames INHOUD 40 Honderd jaar Openbare Bibliotheek 46 'Ken Uw Stad' is inburgeringscursus 48 Het Hoofd, Hoofdstraat en Buitenhavenweg 55 In Memoriam: Cor Bolmers 56 Toen 58 Sjef Henderickx en brandijzers 61 Stadskroniek 62 Aanwinst 64 Terugblik op 'Schiedam 700' 71 Boekennieuws Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Antoine Lagrouw, Wim Snikkers, Jef Jansen. Tekst-redactie: Lidwien Meijer Lay-out: Marco Spruit Bleeker Hoofdredactie: Marianne Ames Redactieadres: De Vlinderhoven 26, 3124BT Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Antoine Lagrouw Lange Haven 68a 3111 CH Schiedam E-mail: secretaris@HistorischeVerenigingSchiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: AEMde Leede - Ham De la Marplein 15/ 3123 AC Schiedam Telefoon 010-4700904 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voor- en achterpagina: Cover: Op 7 juli 1917 vroeg de fortuinlijke Schiedamse weldoener M.C.M. de Groot in een brief aan de raad of hij aan Lange Haven 131 een openbare leeszaal en bibliotheek mocht beginnen. Het verhaal over honderd jaar openbare bibliotheek in Schiedam staat verderop in Scyedam. Vormgever Ad van der Kouwe (Manifesta) liet zich hierdoor inspireren en maakte deze bijzondere cover.

Scyedam | 2018 | | pagina 3