beide tot de Gemeenschappelijk Openbare Biblio theek Schiedam. Eind jaren tachtig veranderde die naam vrijwel geruisloos in Gemeentelijke Open bare Bibliotheek. Na de verzelfstandiging in 2006 werd een paar jaar de naam Bibliotheek Waterweg gevoerd. Nu is de naam alweer enige jaren De Bibli otheek Schiedam. Vaste voet De geschiedenis van de Schiedamse openbare bibliotheek is zo veelomvattend dat dit artikel alleen een grove schets een verhaal op hoofdlijnen - kan zijn. Wellicht verschijnt in het jubileumjaar 2020 een boek, waarin een compleet beeld wordt gegeven van een eeuw openbare bibliotheek in Schiedam. De idee 'Public Library' kwam overgewaaid uit Engeland. Midden negentiende eeuw had dit een plek veroverd in de Britse geïndustrialiseerde samenleving. De vrije toegang tot informatie diende te worden gewaarborgd. Nu de maatschappij zo razendsnel veranderde, was het noodzakelijk, dat arbeiders en burgers hun kennis op peil konden brengen en houden, door zichzelf te scholen en te ontwikkelen. De Public Library kreeg, nadat zij in Engeland zo succesvol was gebleken, meteen ook vaste voet aan de grond in de Verenigde Staten. Het virus sloeg pas in 1899 over naar Nederland, toen in Dordrecht de eerste Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd opgericht. Na Dordrecht volgden Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Groningen en Leeuwarden. Deze zes richtten in 1908 samen de C.V. (Centrale Vereniging) op, die als overkoepe lende organisatie voor de belangenbehartiging bij de overheid en voor de centrale dienstverlening van grote betekenis is geweest. Vakantiesluiting Hoe kwam ik zelf in de Schiedamse bibliotheek terecht? Het was in 1988 en ik solliciteerde. Ter voorbereiding op mijn sollicitatiegesprek sprong ik in mijn woonplaats Hellevoetsluis op de fiets om een kijkje te gaan nemen in Schiedam. Het was begin augustus en mooi weer. Ik kende de stad niet persé goed, maar echt onbekend was zij ook niet. In de jaren zestig woonde ik in het westen van Rotterdam. Mijn vader was bevriend met de familie Henderickx en met mijn moeder ging ik op warme dagen weieens naar Zwembad Groenoord. Net van de bibliotheekacademie had ik mijn zinnen gezet op deze baan. Ik wilde heel graag in Rotterdam of daar dicht in de buurt gaan wonen. Bovendien sleet Gerard Reve zijn 'Hollandse' dagen in Schiedam en De uitleenbalie van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven. GAS beeldnr. 41805 Scyedam jaargang 44 nr. 2 41

Scyedam | 2018 | | pagina 5