het idee alleen al, hem bij de Mensenvriend tegen het lijf te kunnen lopen, maakte dat ik niets aan het toeval overliet om deze baan te bemachtigen. Eenmaal voor de deur bleek de bibliotheek gesloten. Vakantiesluiting, drie weken lang. Dat was een flinke tegenvaller. Ik kende geen enkele bibliotheek die tijdens de zomermaanden gesloten was. Ik twij felde of ik aan zou bellen. Schatte in of ik daarmee mijn kansen zou vergroten, dan wel verkleinen. Ik besloot het niet te doen, tuurde wel door de kleine raampjes naar binnen en hoopte dat niemand uit de sollicitatiecommissie mij zou opmerken. De blik naar binnen stemde mij zo mogelijk nog somberder. Ik had het idee dat ik naar binnenkeek bij een bibliotheek uit de jaren twintig. Alles bruin, kaartenbakken, computers ontbraken of waren in ieder geval niet te zien. Deze bibliotheek had niet misstaan in het Openluchtmuseum. Ik pakte mijn fiets en reed terug naar Hellevoetsluis. Enkele dagen later op maandag 8-8-'88 belde ik wél aan. Na een gesprek van amper een uur was ik aangenomen. Met dank aan Aleida van Henegouwen. Voorafhad ik in de Winkler Prins de stad Schiedam even opgezocht en was haar naam tegenkomen. Volontair Ondanks dat ik het idee had een stap terug te doen in de tijd, was er in de paar jaar voordat ik in Schiedam kwam werken, al veel veranderd in de bibliotheek. Uit de lessen bibliotheekgeschiedenis meende ik mij te herinneren dat Schiedam bij de eerste tien (moderne) openbare bibliotheken in Nederland behoorde. Bij nader inzien blijkt dat niet juist, maar Schiedam behoort wel tot de tweede golf bibliotheken die net na de Eerste Wereldoorlog werd opgericht. Tijdens de rondleiding die eerste dag door het gebouw aan de Lange Haven gingen we ook op zolder kijken. Hier stonden oude boeken waarnaar nog maar sporadisch werd gevraagd: Verzamelde Werken van Bilder- dijk, Mijn Kamp van A. Hitier, groene bandjes Multatuli, kan ik mij herinneren. Veel boeken waren van vóór het jaar van oprichting, 1920. Sommige boeken hadden naamstempels van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Onder directeur Henk Ewold waren flinke stappen vooruitgezet. Hij had de nieuwbouw, waar al jaren naar werd uitgekeken, dichterbij gebracht en had een begin gemaakt met de noodzakelijke automatisering. In de eerste weken werd ik ingewijd in de kleurrijke geschiedenis van de bibliotheek. Zo werd mij op de eerste dag al verteld, dat Annie M.G. Schmidt hier in de jaren dertig had gewerkt. Later ontdekte ik dat haar debuutgedicht 'Leeszaal' vrijwel zeker is geïn spireerd op haar stagejaar in Schiedam. Achterhaald Het had wat voeten in de aarde, maar in 1997 verhuisde de bibliotheek uiteindelijk van de Lange Haven naar het nieuwe gebouw aan het Stadserf. Iedereen was blij met deze stap. We kwamen in een modern pand waar de collectie goed tot haar recht 42 Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 6