kwam. Geen metershoge uitpuilende kasten meer en alles toegankelijk gepresenteerd. De bibliotheek was er zondermeer op vooruit gegaan, maar de echte grote verandering moest toen eigenlijk nog komen. Achteraf kun je zeggen, dat het gebouw aan het Stadserf al een paar jaar na opening was achterhaald. De wereld veranderde snel en met name de komst van het internet zorgde voor een omme zwaai in de (bibliotheek)wereld. Gekscherend kun je zeggen dat een bibliotheek tot 2000 nog veel weg had van die van Alexandrië maar daarna, voor de tijdreizende Alexandrijn onherkenbaar is geworden. 'Heeft de openbare bibliotheek nog wel bestaans recht?', was een veel gestelde vraag onder vakgenoten. Bestaansrecht, zeker, maar dan moest het wel hele maal anders, vond Karin Visser, die aan het begin van het nieuwe millennium aantrad als directeur. Voortvarend pakte zij zaken aan. Ze vernieuwde het management en zorgde dat nieuwe ontwikkelingen konden worden opgepikt. Met elan haalde Visser de bibliotheek Schiedam uit het verdomhoekje. De zichtbaarheid werd groter, filialen werden onder druk gesloten, maar op (alle) basisscholen en in seniorenwoningen en verzorgingstehuizen werden uitleenpunten geopend. Het internet maakte het mogelijk thuis op de bank e-books te downloaden, boeken te reserveren om ze op verschillende plaatsen (dichtbij huis) af te halen. Samenwerking met instellingen en groeperingen in de stad werd steeds urgenter en belangrijker. Grote evenementen als Boek Bal werden georganiseerd, Tibetaanse monniken maakten een zandmandala in de bibliotheek en nieuwe burgers werden er welkom geheten in Nederland. Het aanbod was divers en veelkleurig. Was de bibliotheek er tot dan toe voor iedereen geweest, vanaf nu was zij van iedereen. Scyedam jaargang 44 nr. 2 43

Scyedam | 2018 | | pagina 7