Handel in informatie Het werd echter steeds moeilijker de nieuwe ambi ties waar te maken in gebouw aan het Stadserf. Al een aantal jaren werd rondgekeken naar een beter passende huisvesting, toen medio 2012 de Koop mansbeurs (in de volksmond Korenbeurs genoemd) in het vizier kwam. Dit gebouw zou zeer geschikt blijken om, 'de nieuwe bibliotheek' zoals in de Bibliotheekwet (Wsob) beschreven, te huisvesten. Volgens deze wet steunt de 'nieuwe bibliotheek' op vijf pijlers: beschikbaar stellen van kennis en infor matie, mogelijkheden bieden voor ontwikkeling en educatie, bevorderen van lezen en het laten kennis maken met literatuur, ontmoeting en debat organi seren en laten kennismaken met kunst en cultuur. Goed beschouwd niet zoveel nieuws onder zon. Ook M.C.M. de Groot zal deze uitgangspunten een eeuw eerder hebben gehad, toen hij zijn Volkshuis cadeau deed aan de stad. Nieuw is de wijze waarop deze doelen worden nagestreefd: in samenspraak (in co-creatie zoals dat tegenwoordig zo mooi heet) met de burgers van de stad. Het toegankelijke gebouw, waarop de meeste Schiedammers supertrots zijn, helpt ons daar uitstekend bij. En we blijken ook nog oude wortels te hebben in de Korenbeurs. Toen wij in 2015 van het Stadserf verhuisden wees Jef Jansen van het Gemeentearchief ons erop dat wij terugkeerden naar onze herkomst. Reeds in 1801 was er in dit gebouw een lees bibliotheek gevestigd. In oktober 1800, ontstond de eerste departementsinstelling, toen het bestuur van het Schiedamse departement der Bataafsche Maat schappij tot Nut van 't Algemeen aan het stadsbe stuur verzocht om voor 'plaatsen van de te erigeren leesbibliotheek, mitsgaders tot het afgeeven van boeken uit dezelve' gebruik te mogen maken van een lokaal boven de koopmansbeurs. Dit verzoek werd toegestaan en voor het beheer van de bibliotheek werd een commissie uit het departement benoemd, die al in 1801 de eerste catalogus kon laten drukken. 44 Scyedam jaargang 44 nr. 2

Scyedam | 2018 | | pagina 8