identiteit van Kethel werd ondergeschikt gemaakt aan die van Schiedam. Een stad en een plattelandsgemeenschap samen brengen is als de kat op het spek binden. Hoewel Kethel anno 2018 als het ware opgeslokt is door Groenoord, Woudhoek en Sveaparken, zijn gelukkig nog steeds de typische kenmerken van het dorp terug te vinden. De hectiek ontbreekt en op de een of andere manier heerst er een aangename open mentaliteit.Het is dan ook niet verwonderlijk dat in Kethel traditie hoog in het vaandel staat. Je hoeft alleen maar de koningsfeesten mee te maken om te begrijpen hoe weldadig het plattelandsleven kan zijn. In die traditie heeft Kethel nog veel windvanen die het kenmerkende karakter van een boerenge meenschap accentueren.Behalve windvanen op belangrijke gebouwen zien we veel windvanen op het boerenerf. De dorpskerk en haar pastorie De dorpskerk van Kethel kent haar oorsprong in de dertiende eeuw. Aanvankelijk een rooms-katholieke kerk, vanaf 1578 hervormd. De haan op de toren is een weerhaan en deze draagt een veelvoud aan symboliek met zich mee; wanneer het gaat waaien draait hij zijn kop in de richting waar de wind vandaan komt. De (tegen)wind staat voor de vijan delijke machten die het christendom aanvallen. De haan wijst die gevaren aan, ziet ze onder ogen en keert zich ertegen. Zo is hij ook het symbool van de overwinning van het licht op de machten van de duisternis. De bazuin blazende engel op de pastorie vindt zijn oorsprong zowel in de Bijbel als in de oude klassieken. In de Bijbel zijn het in het bijzonder de zeven engelen die de episoden van het Laatste Oordeel aankondigen (De Openbaring van Johannes). Het is dus niet verbazingwekkend dat er een engel op een pastorie is geplaatst. Bazuinengelen komen, ter onderscheiding van de katholieke kerk gebouwen, vaak voor op protestantse kerken. Ook wel als symboliek van andersgezinden. Schuin verscholen achter de Verspeekpomp op Schiedamseweg 3 een zwartgeverfde schuur met daarop deze prachtige windvaan. kw Windvaan Dorpskerk. Pastorie Hervormde kerk aan de Kerkweg. Scyedam jaargang 44 nr. 3 85

Scyedam | 2018 | | pagina 13