De letter l< De pastorie van de Jacobuskerk heeft een zeer fraaie windvaan. De windvaan waarover Jaap de Raat schreef: "Hoe hoog en moeilijk bereikbaar ondervond ik pas toen ik tot taak had dit grote vlak met blad goud te kleven. Deze hele klauterpartij, met de laatste ladder tegen de ijzeren paal, vond plaats op een mistige najaarsdag met ijs in de goten, zodat je de ladder moest vastbinden. Levensgevaarlijk dus, hoewel je het graag deed, blij dat je was met zon buitenkansje van een paar uur werk. Maar nu het gekke, ik weet nog steeds niet wat het uitgezaagde teken op die vaan voorstelt. Ook de pastoor wist niet wat hij op zijn eigen dak had staan!" Toch lijkt het er op dat pastoor Koevoets die de bouw van de Jacobus kerk in 1890 als bouwpas toor begeleidde, graag zijn naam, al was het maar in de vorm van een initiaal, vereeuwigd zag. Immers, de uitgezaagde vorm lijkt duidelijk op de letter K. Windvanen op boerderijen De boerderij van Van der Vlugt is rijk aan symboliek. Op een van de schuren is een windwijzer met ster en een koe, een blaarkop, gemonteerd op een suikerpotje. De schuur geeft bouwjaar 1924 als gevelteken aan. Op een tweede schuur heeft de heer Van de Vlugt een aantal jaren geleden een zelfgemaakte windvaan in de vorm van koe, ook met een suikerpot geplaatst. De suikerpot betekent voorspoed. In die zin is de boerderij rijk aan symboliek. Opmerkelijk is ook de nok van het dak van de boerderij. Aan weerszijde een hoorn in de betekenis van de hoorn des overvloeds. Deze symboliek is niet zo verwonder lijk, als men weet dat de boerderij vroeger in het bezit was van het Bisdom Haarlem (waar de provincie Zuid- Holland vóór 1955 toe behoorde). Op de schoorsteen van de boerderij van veehouder Van Lindt op de Harreweg was vroeger een windvaan met een paard en een boer afgebeeld. Deze is later vervangen. De boer woont er niet meer en het paard staat nu moederziel alleen alle wind op te vangen. Het prachtige smeedijzeren inrijhek met links de tekst: "1892, 't Is nooit zo kant en klaar" en rechts "of 't Windvaan op de pastorie van de St. Jacobuskerk. Scyedam jaargang 44 nr. 3

Scyedam | 2018 | | pagina 14