fil -T* i■nf.jffr--"- r'Zïïgjmitf. hapert hier en daar" is ook zeker de moeite waard. Hooibergen In Kethel zijn er verrassend veel hooibergen. Ongeveer twaalf, waarvan er zes een windvaan hebben. Het zijn niet de traditionele hooibergen met een rieten dak en houten palen, maar vooral de hooibergen van na 1930, die met betonnen roeden en ijzeren golfplaten gebouwd werden. In deze regio waren twee hooibergfabrikanten actief: de firma's Vis en Haring. De firma Vis zette op de muts van een hooiberg een windvaan in de vorm van een vis en de firma Haring maakte hooibergen met een windvaan met een pijl waarin het jaartal is uitge spaard. Van de firma Vis is geen windvaan in Kethel terug te vinden. Wel vertelde de heer Van Vliet dat op de hooibarg, zoals hij dat noemt, van zijn boerderij, hoek Harreweg Woudweg, eerst een windvaan met een datum stond. Later, na een brand door hooibroei, sierde een vis als windvaan de nieuwgebouwde hooiberg, overeenkom stig met het handelsmerk van de hooibergbouwer. Helaas is ook deze windvaan verloren gegaan. Later heeft de heer Van Vliet eigenhandig een stier als wind vaan gemonteerd. Zo heeft hij toch een mooie traditie in ere hersteld. Verdwenen windvanen Pijl op Boerderij Landvreugd. Haan op de gesloopte oude Sint Jacobuskerk. Noordeinde 5 is lang een dokterswoning geweest. Tot ongeveer 2012 windvaan met het uitgesneden bouwjaar 1896. Een zagende man en vrouw van de familie Verspeek. Bazuin engel op hooiberg van Verkade. Rijpaard op paardenstal van Van der Ende op Schiedamseweg. Paard op één van de verdwenen ophaalbruggen van de Polderweg. Uitgesneden bouwjaar op hooiberg Harreweg 8 Boerderij Van der Vlugt aan de Joppelaan 4. Beeldbanknr.: 21383. Gemeentearchief Schiedam. Maker onbekend. De hoornen des overvloeds. Scyedam jaargang 44 nr. 3 87

Scyedam | 2018 | | pagina 15