Stadskroniek Red de christelijk gereformeerde kerk De Havenkerk is definitief in goede handen gekomen, nu het bedrijf Boei de zware last van eigendom en beheer heeft overgenomen van de stichting die daartoe specifiek was opgericht. Overal in Nederland zijn pronkstukken van industrieel erfgoed te vinden die dankzij dit bedrijf in stand gehouden worden terwijl zij tegelijkertijd een eigentijdse bestemming kregen. De Havenkerk is een nieuwe parel aan deze kroon. Ze krijgt een nieuwe toekomst als evenementenlo- katie. Met Boei aan het roer weten we zeker dat die zullen passen bij de sfeer van de Lange Haven en de oorspronkelijke bestemming van het monument. Dit is - de goede zorgen van het stichtingsbestuur niet te na gesproken - de beste oplossing. Boei is ook in kleinere objecten geïnteresseerd. Het bedrijf heeft zich bijvoorbeeld in het bezit gesteld van het Pompstation aan de Rotterdamsedijk tegenover de Grensflat. Vandaar dat ik een tip heb. Schiedam kent nóg een historisch object dat dankzij Boei een mooie herbestemming zou kunnen krijgen. Dat is de christelijk gereformeerde kerk met zijn karakteristieke torentje op de hoek van de Warande en de Burgemeester Knappertlaan. Die staat al een tijd te koop nu de christelijk gereformeerde gemeente van Schiedam met die uit Vlaardingen is samenge gaan wegens gebrek aan gelovigen. Het vasthouden aan een kerkgebouw is na 2019 geen optie meer, zeker niet nu het aantal lidmaten zo sterk is gedaald dat van een echt gemeenteleven geen sprake meer kan zijn. Op de rand van die afgrond hebben de christelijk- gereformeerden in Schiedam wel vaker gebaseerd. Ze kunnen bogen op een oude traditie: Groepjes zeer rechtzinnige protestanten manifesteerden zich voor het eerst in de jaren dertig van de negentiende eeuw, toen de beroemde Afscheiding plaatsvond. Die stonden zo stevig in de leer dat zij hun eerste predi kant, ds. A. Brummelkamp een der aartsvaders van de streng gereformeerde geloofsrichting in Nederland te wuft vonden. Die rechtzinnigheid is tot op de huidige dag deel uit blijven maken van christelijk gereformeerd Schiedam en je kunt die mentaliteit aflezen aan dat kerkgebouwtje in Schiedam. De Christelijk Gereformeerde Gemeente voert haar geschiedenis terug tot 1859, toen een lokale fusie plaatsvond van kleinere groeperingen. Het bleef een zwak plantje dat regelmatig op sterven na dood was. Toch bezat de gemeente genoeg levenskracht om te overleven en in 1923 konden zij een nieuwbouwkerkje betrekken op de hoek van de Warande en de Burge meester Knappertlaan. De gelovigen hadden hutje bij mutje weten te leggen om de bouw en de exploitatie van dit bedehuis moge lijk te maken. In 1922 besloot men te gaan bouwen. Architect was L.N. Krijgsman uit Schiebroek, die duidelijk door Berlage geïnspireerd was. Hij ontwierp een eenvoudige kerkzaal, bekroond met een romaanse toren van 18 meter hoog. Daar stak de Schiedamse schoonheidscommissie om onduidelijke redenen een stokje voor. Ze wilde geen afgeknotte spits maar een schuin dak. Op 4 november 1922 werd de eerste steen gelegd, op 8 maart 1923 werd de kerk met een plechtige dienst, waarin drie geestelijken voorgingen, officieel in dienst gesteld. Naast de kerk was ruimte vrijgelaten om later een pastorie te bouwen voor de dominee, maar daar is het nooit van gekomen. Geen geld. In 1936 scheelde het een haar of de gemeente had het kerkje weer van de hand moeten doen. Gelukkig hoefde het zo ver niet te komen en in 1959 was de situatie zo verbeterd, dat de christelijk-gereformeerden een soort bijgebouw konden realiseren tussen de oorspronkelijke kerk en de tuin van de buren. Schiedammers met hart voor hun stad en het histo risch erfgoed maken zich zorgen. Het torentje is een waarmerk van de buurt. En het aanzicht van de hele wijk zou eronder lijden als het kerkje plaats zou maken voor zielloze nieuwbouw zoals gebeurd is met de prachtige Julianakerk, die ooit een paar straten verderop de B.K.-Laan een bijzonder cachet gaf. Er is al genoeg waardevols verdwenen in de stad. Boei zou voor dit karakteristieke gebouwtje zeker een mooie bestemming kunnen vinden. Het zou bijvoor beeld uitstekend kunnen dienen tot hoofdkwartier van een architectenbureau of een accountantskantoor. Het zou zelfs een heel bijzondere woning kunnen worden. Boei, koop de christelijk gereformeerde kerk.-^ Han van der Horst Historicus Voorzitter comité Open Monumentendag Schiedam Mede-organisator Nacht van de Geschiedenis Scyedam jaargang 44 nr. 3 89

Scyedam | 2018 | | pagina 17