Oude kwitanties op tijd gered! Joh an Soetens In het depot van het Nationaal Jenever museum Schiedam bevindt zich een twee tal documenten dat onze bijzondere aan dacht verdient. Tijdens een bezoek aan de Schiedamse Glasfa briek, teneinde een aantal historisch belangrijke zaken veilig te stellen, werd Gerard Sloos staande gehouden door de portier. Deze had een doos met oude kwitanties gered. Ze stonden al klaar om door de papierversnipperaar te gaan, samen met andere documenten. Hulde aan die portier! En schande over het hoofd van de onverschillige en onwetende figuur die deze partij aan de straat had laten zetten. Het betreft namelijk documentatie uit de allereerste jaren van de glasindustrie aan de Buitenhavenweg en de vroegste (en tot nu toe onbekende) afbeelding van de glashut uit 1854. In een brief van 20 augustus 1853 vroeg Jacobus Sirks aan 'Heeren Burgemeester en Wethouders van de Gemeenten Oud- en Nieuw Mathenesse' toestemming om een 'glasblazerij en aanhorigheden' te stichten op een door hem aangekocht stuk grond. Een jaar later was de bouw ervan gereed, alsmede die van twaalf arbeidershuizen. De productie kon beginnen van (zwart glazen) kelderflessen voor de jeneverindustrie. In 1886 werd een fabriek voor groen glas gebouwd en in 1898 een wit glasoven. De oorspronkelijke naam 'Jacobus Sirks Co.' werd gewijzigd in 'Van Deventer Co.' naar de man die de leiding over het bedrijf had. In 1907 nam deze de in problemen verkerende glasfabriek in Delft over. Deze veiliggestelde documenten zijn van groot belang voor de kennis omtrent de flessenfabricage in Schiedam en de samenhang met de jeneverindustrie. Daar ontbreekt het hier en daar nogal aan. Op de omslag van een recent verschenen gedenkboek staat als stichtingsjaar van de glasindustrie in Schiedam nota bene 1899 vermeld!-^ Met toestemming overgenomen uit: Glashistorisch Tijdschrift, 38e jaargang nummer 151 s/s r 92 Scyedam jaargang 44 nr. 3

Scyedam | 2018 | | pagina 20